0,99 Konut Kredisi Veren Bankalar

0,99 Konut Kredisi Veren Bankalar

Konut kredisi, az miktarda birikimleri olan ve ev almak isteyen kişiler için bankalar tarafından sağlanan finansman kredileridir. Bu kredi sayesinde, yıllar boyunca beklemeden ve birikim yapmak zorunda kalmadan kredinizi hemen alabilir ve hayalinizdeki eve hemen sahip olabilirsiniz. Konut kredileri bankalar tarafından çeşitli faiz oranlarında verilir. Son zamanlarda yani 2019 yılının başlarında yaşanan ekonomik dalgalanmalar nedeniyle konut kredisi faiz oranları %2’leri bulmuştu. Bu da pek çok insanın konut kredilerinden vaz geçmesine neden olmuştu. Ancak son yapılan hamleler ile bankaların konut kredisi faiz oranları %0,99’a indirildi. 0,99 konut kredisi veren bankalar ve kredi özelliklerinin detaylarından bahsedelim;

0,99 konut kredisi veren bankalar hangileridir?

Konut kredisi her banka tarafından sağlanmaktadır. Bankalar bu kredileri farklı faiz oranlarından verirler. Bankaların en çok para kazandıkları kalemlerden biri konut kredileridir. Çünkü bu krediden yangın sigortası, deprem sigortası, hayat sigortası ve dosya masrafı alınır. Ayrıca konut kredileri ipotekli olarak kullanıldığı için ipotek masrafı da alınır. Görüldüğü gibi çok fazla masrafı olan bu krediler, bankalar için önemli gelir kaynaklardır. Vatandaşlar ise bu kadar masraf ödemeyi göz ardı ederek evlerine bir an önce oturmak isterler. Bankaların bu kadar çok masraf aldıkları konut kredisini alırken düşük faizli olanları tercih etmeniz gerekir. Şu anda, piyanın en düşük faiz oranı ise 0,99’dur.

0,99 konut kredisi veren bankalar Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Akbank, Türkiye Finans, Halkbank olarak sayılabilir. Bu bankaların faiz indirimlerinin ardından İş bankası, TEB gibi bankalar da konut kredilerinde faiz indirimi yapmıştır.

0,99 konut kredisi veren bankalar hangi masrafları alırlar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu kredilerinde çeşitli masraflar alınır. Bankalara ödeyeceğiniz masraf kalemlerini detaylı olarak açıklayalım;

Eksper ücreti masrafı;

Konur kredisine başvuru yaptığınızda ilk olarak eksper ücreti yatırmanız istenir. Bu ücret 650 lira ile 850 lira arasında değişir. Eksperler, almak istediğiniz eve giderek çeşitli fotoğraflar çekereler ve rapor hazırlarlar. Raporlarında evin konumu, durumu, yapılışı, kullanılan malzemeler gibi konular değerlendirilir ve evin değeri belirlenir. Belirlenen değer üzerinden ise ne kadar kredi alabileceğiniz ortaya çıkar. Bu nedenle eksper aşaması çok önemlidir. Eksper ücretlerini önceden hesabınıza yatırmanız gerekir. Bu ücretler kredinin içinden alınmaz.

Hayat sigortası masrafı;

Konut kredisinden alınacak olan diğer bir masraf da hayat sigortasıdır. Hayat sigortasının tutarı, krediyi alacak olan kişinin yaşına, cinsiyetine, kredi tutarına ve vadesine göre değişir. 10 yıllık aldığınız kredi için 10 yıllık hayat sigortası yaptırırsanız, toplamda bu sigorta için daha az masraf ödersiniz. Ancak genellikle bu sigorta yıllık olarak yapılır.

Deprem sigortası masrafı;

Bilindiği gibi artık Türkiye’deki tüm evlerin zorunlu deprem sigortası yaptırması gerekir. Bu sigorta her yıl yenilenmelidir. Zorunlu deprem sigortası yapılmayan evler için konut kredisi verilmez. Bu sigorta, krediyi alacağınız banka tarafından yapılacaktır. Bu sigortanın her yıl değeri yenilenir ve sigorta bedeli hesabınızdan otomatik olarak tahsil edilir.

Yangın sigortası;

Yangın sigortası da konut kredisi verilirken yapılması zorunlu olan sigortalardandır. Herhangi bir sebeple evinizde yangın çıkması durumunda, evinizin değeri teminat altına alınır ve sigorta tarafından karşılanır. Aynı karşılama deprem için de geçerlidir. Yangın sigortasının tutarı da banka tarafından sunulan teminatlara göre değişir ve bu sigorta her yıl yenilenir.

Dosya masrafı;

Bankalar, her kredilerinden dosya masrafı yani tahsis ücreti alırlar. Bu ücretin tutarı kredi tutarının binde beşi kadardır. Bazı bankalar konut kredilerinde daha esnek davranarak sabit bir fiyat belirleyebilir. Bazı bankalar ise bu masrafı almayabilir. Bankaların kendi inisiyatifine bırakılmış olan bu masrafı ödeyip ödemeyeceğinizi konut kredisi alırken sorgulamanızda fayda vardır.

Konut kredisi alırken bilmeniz gereken detaylar nelerdir?

Konut kredisi alırken bazı detayları bilmeniz gerekir. Bu krediler, uzun aşamaları olan ve birkaç gün içinde sonuçlanan kredilerdir. Konut kredileri ile ilgili bilmeniz gereken detayları açıklayalım;

 • Bu krediye başvuru yapmak için banka şubelerine gitmeniz gerekir. Çünkü almak istediğiniz evin satış sözleşmesini ya da tapu fotokopisini bankaya teslim etmeniz gerekir. Aynı zamanda banka tarafından gelir belgesi, kefil, kimlik fotokopisi gibi evraklar istenebilir. Bazı bankalar internet üzerinden konut kredisi başvurusu alsalar da bu yalnızca ön onaydır ve bu krediyi almak için yine banka şubesine gitmeniz istenir.
 • Konut kredisi tutarı, evi alan kişinin hesabına geçmez. Yani krediyi siz almazsınız. Bu kredi tutarı evi aldığınız kişinin hesabına aktarılır.
 • Bankalardan alacağınız konut kredisinin limiti alacağınız evin değerini %80’i kadardır. Bu nedenle elinizde biraz brikmiş paranız olarak konut kredisi almanız ya da ev aldığını kişiyle kalan para için anlaşmanız gerekir.
 • Konut kredisi alırken eşinizin de rızasını almanız gerekir. Bu kural, kanunla belirlenmiştir. Bu nedenle eş rızası için de eşinizden imza alınmalıdır. Bu evrak olmadan krediniz onaylanmaz. Evli değilseniz, bu evraka gerek yoktur.
 • Konur kredisi aldığınızda, eviniz bankanın ipoteğine alınır. Bunun nedeni, borcunuzu ödemediğinizde bankanın bu eve el koyabilme hakkının olmasıdır.

Konut kredisi alma süreci nasıldır?

Konut kredisi alırken birkaç günlük bir süreçten geçmeniz gerekir. Bu süreç aşamaları aşağıdaki şekildedir;

 • İlk olarak gerekli evraklar le bitlikte krediye başvuru yaparsınız.
 • Evraklarınız banka görevlileri tarafından sisteme girilir ve hesabınıza eksper için para yatırmanız istenir.
 • Eksper parası tahsil edildikten sonra BDDK tarafından bir eksper yollanır. Bu eksper, almak istediğiniz eve gelerek, değerini belirler. Bu işlem 1-2 gün sürer.
 • Eksper, evin değerini belirledikten sonra bankanın genel müdürlüğüne raporunu gönderir. Bu sayede size ne kadar kredi verilebileceği ortaya çıkmış olur. Bu kredi tutarı sizin için yeterliyse kredi başvurunuz yapılır.
 • Aylık gelirinize göre ödeyebileceğiniz bir ödeme planı oluşturulur ve başvruunuz genel müdürlüğe gönderilir.
 • Başvuru sonucunuz onaylandığında gerekli imzalarınız alınır ve banka görevlisi ile birlikte tapu dairesine gidersiniz.
 • Tapuda ipotek işlemleri yapılır. Evin sizin adınıza ancak bankanın ipoteğine verilmesi sağlanır. Tapuya, evi satan kişinin de devir teslim için gelmesi gerekir. Tapuya randevulu olarak gidilmektedir.
 • Tapu işlemleri de tamamlandıktan sonra kredinin kalan işlemleri yapılır ve para, evi satan kişinin hesabına aktarılır. Bu aşamadan sonra artık evinize sahip olursunuz ve kredinizi bir sonraki ay ödemeye başlarsınız. Artık istediğiniz zaman evinize taşınabilirsiniz.

0,99 konut kredisi veren bankalar ve kredi özellikleri;

0,99 gibi avantajlı bir faiz oranı ile konut kredisini hangi bankalardan alabileceğinizi ve bu kredilerin özelliklerini açıklayalım;

Ziraat Bankası 0,99 faizli konut kredisi;

Ziraat Bankası, konut kredilerinin faiz oranlarını indiren ilk bankalardan biridir. Bu bankadan 0,99 faiz oranı ile 500.000 liraya kadar ve 180 ay vadede kredi alabilirsiniz.

Bu bankadan 100.000 lira konut kredisi almak istediğinizde 0,99 aylık faiz oranından bu kredinin toplam maliyeti 172.737 lira olacaktır. Kredinize 120 ay vade için aylık olarak 1.428 lira ödersiniz. Bu krediden alınan masraflar ise şöyledir;

 • Eksper ücreti; 750 TL
 • Kredi dosya masrafı; 500 TL
 • İpotek ücreti; 153 TL
 • Konut sigortası; 180 TL
 • DASK; 54 TL
 • Sigorta masrafı; krediyi alan kişiye göre değişir.

ING Bank 0,99 faizli konut kredisi;

Uygun faiz oranı ile konut kredisi sunan bankalardan biri de ING Bank’tır. Üstelik bu bankadan kredi talep formu yani randevu formunu kullanarak hemen randevunuzu oluşturabilir ve oturduğunuz yerden kredinizi alabilirsiniz. Artık hayalinizdeki eve ulaşmak bir form kadar yakınınızdadır. Bu formu doldurduğunuzda banka yetkileri tarafından ziyaret edilirsiniz ve alacağınız eve ilişkin bilgileri iletirsiniz. Tüm işlemler yetkiler tarafından yapılır. Siz yalnızca kredinizi almak için şubeye çağırılırsınız ya da tekrar adresinizde ziyaret edilirsiniz. Bu formu doldurmak için https://www.ing.com.tr/tr/sizin-icin/krediler/konut-kredisi-randevu-formu?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=konut&gclid=CjwKCAiA44LzBRB-EiwA-jJipNuLkzzjr-PLXUS6nGPQqbRBbAlOoLaUTXXqAkJkdNt0B2YaMvQftBoCO4YQAvD_BwE adresini kullanabilirsiniz. ING Bank tarafından sunulan bu krediyi %0,99 faiz oranı ile alabilirsiniz. Kredinin geri ödemesini isterseniz aylık eşit taksitli olarak isterseniz de ödeme planını kendiniz oluşturarak yapabilirsiniz. Eşit ana para ödemeli ya da ara ödemeli ödeme planı seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Alacağınız bu kredinin üst limiti yoktur. Yalnızca evin değerinin %80’ine kadar kredi sunulur. Bu kredi için kredi tahsis ücreti, sigorta masrafları ve ekspertiz ücreti masrafları alınır. Tüm bu masraflar hakkında, banka tarafından detaylı olarak bilgilendirilirsiniz. Krediden alınacak olan dosya masrafı tutarına ipotek tesis ücreti, eksper ücreti ve dosya masrafı tutarı dahil edilir.

Vakıfbank sarı panjur konut kredisi kampanyası;

Vakıfbank, ev almak ve hayallerini hemen gerçekleştirmek isteyen müşterilerine özel sarı panjur konut kredisi kampanyasını sunar. Bu kampanyanın aylık faiz oranı düşürülmüştür ve %0,99 iken artık %0,87’ye çekilmiştir. Bu kredi farklı şehirlerde yaşayanlar için farklı tutarda sunulmaktadır. Vakıfbank sarı panjur konut kredisinin genel özelikleri şöyledir;

 • Bu kredi oldukça hesaplı olarak sunulmaktadır. Bu nedenle aylık faiz oranları %0,87’den başlar.
 • Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde yaşayan kişiler için kredi limiti 500.000 olarak belirlenmiştir. Bunların dışındaki şehirler için kredi limiti 300.000 liradır.
 • Bu kredi için başvurularınızı size en yakın Vakıfbank şubelerinden yapanız mümkündür.
 • Kredinizi aylık gelirinize göre 6 ay ya da 1 yıl geri ödemesiz olarak da alabilirsiniz.
 • Kredinizi 3 aydan başlayan ve 120 aya kar uzanan vadeler ile alarak rahatlıkla ödeyebilirsiniz.
 • Vakıfbank’ın bu krediden eksper ücreti ile birlikte dosya masrafı ve hayat sigortası masrafı da alınır. Aynı zamanda konut ve deprem sigortası masrafları da alınacaktır. Dosya masrafı tutarı kredi tutarının binde 5’i olarak tahsil edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adres: Vetro City No:130 E-5 Mevkii Beylikdüzü / İSTANBUL TEL: 0850 222 0 321 iletisim@hizlibankakredi.com - info@hizlibankakredi.com