Asgari Ücretle Çalışan Kişi Taşıt Kredisi Alabilir Mi?

Asgari Ücretle Çalışan Kişi Taşıt Kredisi Alabilir Mi?

Bankalar kredi verirken müşterilerinde inceledikleri en önemli unsurlar kişinin kredi notu ve gelir durumudur. Bu iki unsur da kredi alınabilir olduğu görüldüğünde büyük olasılıkla krediniz onaylanır. Fakat bankaların taşıt kredisinden yararlanmak isteyen ve asgari ücret ile çalışanların aklında tek bir soru var. Asgari ücretle çalışan kişi taşıt kredisi alabilir mi? Bankalar gelir durumunuza ve kullanılmak istediğiniz kredi tutarına bakarak, verilmektedir. Yani, banka araç kredisi verirken belirli bir oranda kredi desteği vermektedir. Almak istediğiniz araca bankadan istediğiniz kredi miktar gelirinize uygun olmalıdır.

Bankalar kişilerin gelirinin üçte birini krediye ayırmasını uygun görürler ve en fazla maaşı yarısına yaklaşık bir düzeyde kredi verirler. Yani aldığınız asgari ücretin üçte birini taksit olarak ödemeniz gerekmektedir. Tabi bu tutarı ödemek için buna uygun bir taşıt almanız gerekmektedir. Eğer alacağınız araç için kullanmak istediğiniz kredi tutarı, aylık ödeme tutarı ile uygun miktara yakınsa kredi kullanmanız daha kolay olacaktır. Kısaca Asgari ücretle çalışan kişi taşıt kredisi alabilir mi? Sorusunun yanıtı, gelirinizin üçte biri ile almak istediğiniz aracın fiyatı orantılı olmalıdır.

Taşıt Kredisi Alabilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Taşıt kredisi alabilmek için yalnızca gelirinizin üçte biri ile orantılı olması yetmez. Asgari ücretle çalışan kişi taşıt kredisi alabilir mi? Sorusunun yanıtını verdikten sonra, sıra geldi taşıt kredisi alabilmek için gereken şartlara;

 • 18 yaşından büyük olmanız gerekiyor.
 • Diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi belgeler gerekmektedir. Bu belgeler; kimliğiniz, geliriniz ve SGK kaydınızdır.
 • Sigorta girişinizin o iş yerinde 3 aydır devam ediyor olması gerekmektedir.
 • En önemli nokta ise; kredi notunuzun taşıt kredisi alabilmek için yeterli olması gerekmektedir.

İkinci El Taşıt Kredisi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İkinci el taşır kredisinde, kredilendirme oranı kasko değeri üzerinden belirlenmektedir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi aracın yaş sınırıdır. Bu sınır bankalardan bankalara göre değişmektedir. Fakat genellikle yaş sınırı 8’dir. 8 yıl içerisinde bir ikinci el araba için araçlarda kredilendirme daha kolay yapılabilir. Asgari ücretle çalışan kişi taşıt kredisi alabilir mi? Sorusunun cevabından önce, taşıt ve ikinci el taşıt kredisi için gereken belgeler çok daha önemlidir.

Taşıt Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Banka size taşıt kredisi verirken, almış olduğunuz araca ipotek koyduğu için haciz edebilme hakkına sahiptir. Almış olduğunuz kredinin borcunu ödemediğinizde banka haciz işlemi gerçekleşir.

Kredilendirme Oranı Nedir?  ‘0’ Araçla İkinci El Araç Arasında Ne Fark Vardır?

Taşıt kredilerinde; kredilendirme oranı arabanın satış maliyeti üzerinden yapılmaktadır. Fakat ikinci el taşıtlarda ise maliyet arabanın kaskosu değeri üzerinden yapılmaktadır. 100 bin TL fiyatına kadar olan araçlarda %70 oranında kredi kullanabilecekken; 100 bin TL’nin üzerindeki araçlarda 100 bin TL’ye kadar olan kısmı için %70, daha yüksek tutarlardaki rakamlar için ise %50 oranında kredi kullanıbilirsiniz.

Asgari ücretle çalışan kişilerin taşıt kredisi alabileceği bankalar hangileridir?

Asgari ücretle çalışan kişiler, yukarıda saydığımız şartları yerine getirdiklerinde taşıt kredisi alabilirler. Bu maaşla taşıt kredisi alabileceğiniz bankalar ve kredi özellikleri hakkında detaylı bilgi verelim;

Ziraat bankası taşıt kredisi ve özellikleri;

Ziraat Bankası, aracınızın fatura değerine ya da satış değerine göre 5.000 liradan 200.000 liraya kadar taşıt kredisi sunmaktadır. Bu bankadan 48 ay vade ile kredi alma imkânınız bulunur. Asgari ücretli bir çalışansanız aylık gelirinize göre ödemeleriniz belirlenecek ve ona göre bir kredi tutarı ayarlanacaktır. Bu bankanın taşıt kredisi faiz oranları %1,19’dan başlar.

Ziraat Bankasından 15.000 lira taşıt kredisi kullanmak istiyorsanız 48 ay vade için faiz oranınız %1,19 olur. Bu krediye ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı 433,88 lira olacaktır. Bu kredin yıllık maliyet oranı ise %18,8924 olur.

Bu bankadan almak istediğiniz taşıt kredisi tutarı 20.000 liraysa, 48 ay vade için kredi faiz oranı yine %1,19 olur. Bu krediye aylık olarak ödeyeceğiniz taksit tutarı 578,1 lira olacaktır.

Finansbank taşıt kredisi ve özellikleri;

Finansbank, uygun vadelerde ve uygun faiz oranlarında hem sıfır araçlar hem de ikinci el araçlar için kredi imkânı sunmaktadır. Asgari ücretle çalışıyor olsanız bile, başka bankalara borcunuz olmadığında, bu bankadan taşıt kredinizi alabilir ve hayalinizdeki aracı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu kredinin özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Finansbank, taşıt kredilerini uygun faiz oranlarında sunar. Faiz oranınız bu kredi için 51,45’den başlar.
 • Bu krediyi 48 aya varan vade imkânlarıyla alabilirsiniz.
 • Alacağınız taşıt kredisinin masraflarını kredinize ekleyip, taksitler halimde ödeme imkânına sahip olursunuz.
 • Alacağınız kredinin ödeme planını kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz. Buna göre ödeme planınızı artan taksitli dönem ödemeli, aylık taksitli, 3 aylık taksitli ya da azalan taksitli olarak ödeyebilirsiniz.
 • Alacağınız kredinin faiz oranını sabit ya da esnek olarak belirleyebilirsiniz.
 • Bu kredini üst limit yoktur. Alacağınız kredi tutarı, aylık gelirinize göre belirlenir.
 • Bu bankadan 48 ay vadede 20.000 lira kredi aldığınızda, bu kredinin faiz oranı %1,45 olacaktır. Bu koşullardaki krediniz için aylık olarak 618,02 lira ödersiniz. Bu kredinin toplam geri ödeme tutarı ise 29.665,98 lira olacaktır.

İş Bankası taşıt kredisi ve özellikleri;

İŞ Bankası, taşıt kredisinde bir devrim yaparak hızlı kredi adı altında sunmaktadır. Normal şartlar altında taşıt kredisi almak için birkaç gün beklemeniz gerekir. Ancak bu banka, taşıt kredisi işlem süreçlerini hızlandırarak, hayalinizdeki araca en kısa sürede ulaşmanızı sağlar. Bu krediyi yeni ya da ikinci el araç alırken veya ticari araç alırken kullanabilirsiniz. Sıfır km olarak alacağınız araçlar için kredinizi kefilsiz olarak ve yalnızca aracın rehini ile almanız mümkündür. Bu kredinin diğer özellikleri ise şöyledir;

 • Bu krediyi bireysel olan kişiler, alacakları aracın nihai fatura değerinin 120.000 liraya kadar olan kısmının %70’i kadar, bu tutarı aşan kısımlar için de %50’si kadar alabilirler.
 • 2 el araçlarda kredi tutarı aracın kasko değerinin 120.000 liraya kadar olan kısmının %70’ine kadar verilir. Yine 120.000 lirayı aşan kısımlar için %50’i kadar kredi verilmektedir.
 • İş Bankası tarafından verilen bu kredinin faiz oranı hem ikinci el hem de sıfır araçlar için %1,90’dır.
 • Bu krediyi alırken hayat sigortası, dosya masrafı ve kasko masrafı alınacaktır. Kaskonuzu dilerseniz aynı teminatlar ile başka bir yerden yaptırabilirsiniz.
 • Taşıt krediniz 3 aydan 60 aya kadar vade ile alabilirsiniz.

ING Bank taşıt kredisi ve özellikleri;

ING Bank, hayalinize arabaya hemen sahip olabilmeniz için avantajlı faiz oranlarında taşıt kredisi sunar. Bu kredi, size özel ödeme planları ile sunulmaktadır. Eğer aldığınız aracın kaskonuzu ING Bank’a yaptırırsanız, faiz oranında indirim de yapılır. Bu krediye başvuru yapmak için banka şubelerini ziyaret etmeniz gerekir. ING Bank taşıt kredisi özellikleri şöyledir;

 • ING Bank taşıt kredisini sıfır olan araçlar ile 8 yaşına kadar olan ikinci el araçlar için alabilirsiniz.
 • Alacağınız bu kredinin vade aracılığı 3-60 ay olarak belirlenmiştir.
 • Alacağınız taşıt kredisinden tahsis ücreti alınır ve bu tutar, kullandığınız kredi tutarının binde beşini geçemez.
 • Bu krediyi alan kişilere ferdi kaza sigortası ve hayat sigortası zorunluluğu sunulmaz.
 • Kredinizin teminatı olarak yalnızca alacağınız aracı rehin göstermeniz yeterlidir.
 • ING Bank taşıt kredisini anlaşmalı olan bayilerden de alabilirsiniz. Bu bayilerin listesine, web sitesinden ulaşabilirsiniz.
 • Aracınızın fatura değeri 120.000 liraya kadarsa kredinizi 60 ay vadeye kadar, aracınızın fatura değeri 120.000 liranı üzerindeyse kredinizi 48 aya kadar alabilirsiniz.
 • ING Bank taşıt kredisi faiz oranları %1,09’dan başlar ve kredi notunuza göre değişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adres: Vetro City No:130 E-5 Mevkii Beylikdüzü / İSTANBUL TEL: 0850 222 0 321 iletisim@hizlibankakredi.com - info@hizlibankakredi.com