Kredi Kartı Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Kartı Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalar, tıpkı kredi verirken olduğu gibi kredi kartı verirken de kredi notuna bakarlar. Kredi kartı bankalar için daha büyük bir risktir çünkü Kredi kartı limitleri önceden kullanılır. Bu limit ödenmediğinde ise bankalar, kredilerden daha fazla alacaklı olur. Ayrıca bankaların kredi kartlarından aldıkları komisyon ve ücretler kredilerine göre daha fazladır. Bu nedenle Kredi kartları bankalar için çok daha değerli ürünlerdir. Her bankanın kendine ait bir kredi kartı olduğu gibi bu kredi kartlarının birden fazla çeşidi de bulunur. Bazı bankalar taraftarlara, emeklilere ve çalışan kesimlere özel kart verirken bazıları da yüksek gelir grubuna ve öğrencilere kart çeşitleri sunmaya çalışır. Bankalardan kredi kartı almak için kredi notu kaç olmalı, kredi kartı nasıl alınır detaylı olarak açıklayalım;

Kredi kartı almak için kredi notu neden önemlidir?

Kredi notu, bankalarla olan ödeme ilişkilerini gösteren ve bu ilişkilerin nasıl olduğu hakkında en detaylı bilgiyi veren göstergelerdir. Bir kişinin kredi notunun yüksek olması, o kişinin bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödediğini, aylık gelirinden fazla borcu olmadığını ve çok fazla kredi başvurusunda bulunmadığını ifade eder. Tam tersi olarak bir kişinin kredi notunun düşük olması, o kişinin bankalara olan borçlarını zamanında ve düzenli ödemediğini, aylık gelirinden fazla borcu olduğunu ve bankalara gereğinden fazla kredi başvurusunda bulunduğunu gösterir.

Kısaca ifade etmek gerekirse kredi notu ile bankalar, sizin borcunuza ne kadar sadık olduğunuz hakkında fikir edinir. Bankaların kredi ve kredi kartı verirken kredi notuna önem vermelerinin en önemli sebebi budur. Kredi notunuz yüksekse, bankaların gözünde çalışan ve aylık gelir elde eden birisinizdir. Bu nedenle kredi kartı başvurularınız daha kolay onaylanır. Kredi kartı almak için kredi notu kaç olmalı açıklamadan önce kredi notu hakkında biraz daha detaylı bilgi verelim;

Kredi notu nasıl belirlenir?

Kredi notu, Kredi Kayıt Kurumu adı verilen kurum tarafından belirlenir. Kredi notunuzun oluşması için bankalar tarafından tüm ödemeleriniz KKB’ye gönderilir. Geç ya da zamanında ödenen tüm borçlar, KKB’ye bildirilir. Bu kurum ise almış olduğu verileri Merkez Bankasına iletir. Merkez Bankasında toplanan veriler Findex adı verilen kuruma aktarılır. Findex, 9 adet banka tarafından oluşturulmuş olan bir platformdur. Bu platformu kullanarak kredi notunuz detaylı şekilde görüntüleyebilirsiniz. Risk raporunuzu alabilir, ne kadar kredi alabileceğinizi ve sizin adınıza belirlenmiş olan toplam kredi tutarı gibi bilgileri de görebilirsiniz. Çek ve senet işlemlerinizi takip edebilirsiniz. Kısacası kredi sicili ve kredi notu ile ilgili tüm görüntüleme işlemlerini Findex üzerinden yaparsınız.

Bankalar ya da diğer kredi notu bilgilendirme hizmeti veren kurumlar bu bilgilendirmeyi Findex üzerinden alırlar. Findex üzerinden kredi notunuzu öğrenmek için sorgulama yapmanız gerekir. Bu sorgulama için ücret ödersiniz. Findex sorgulama paketlerinden birini alarak isterseniz aylık ya da daha uzun dönemlerde, yalnıza bir kere ücret ödeyip sınırsız sorgulama da yapabilirsiniz.

Kredi notu kaç olmalı?

Kredi kartı almak için kredi notu kaç olmalı diye merak edenlerseniz, sizlere kredi notlarını ve bu puanlara göre nerede olduğunuzu açıklayalım;

  • Kredi notu 1-699 arasında olanlar en riskli grupta yer alır.
  • Kredi notu 700-1099 arasında olanlar orta riskli grupta yer alır.
  • Kredi notu 1100-1499 arasında olanlar az riskli grupta yer alır.
  • Kredi notu 1500- 1699 arasında olanlar iyi grupta yer alır.
  • Kredi notu 1700-1900 arasında olanlar ise çok iyi grupta yer alır.

Ülkemizde, bazı kişilerin kredi notunun sıfır olduğunu da görüyoruz. Kredi notunuzun sıfır olması bu zamana kadar bankalarla hiçbir şekilde alışverişinizin olmadığını, bankalarda hesap açmadığınızı, bankalardan kredi kartı ya da kredi almadığınızı gösterir. Başka bir ifade ile bankalarda kendi adınıza hiçbir işlem yapmadığınızı ifade eder. Aslıdan bankalar için en tehlikeli grup kredi notu sıfır olanlardır. Çünkü bu kişilerin ödeme performansları hakkında bankalar fikir sahibi değildir ve bankaların hiç kredi ve kredi kartı vermek istemediği grup, kredi notu sıfır olanlardır.

Kredi notuna göre müşteri profili nasıldır?

Kredi notuna göre en riskli grupta olan kişiler, bankalardan aldıkları borçlardan dolayı birkaç kez icralık olmuş olan ve aylık geliri az olduğu için ödemelerini gerçekleştiremeyen, piyasa halen çok fazla borcu bulunan kişilerdir. Bu kişiler, hiçbir bankadan kredi ve kredi kartı alamazlar.

Kredi notu orta riskli grupta olan kişiler ise en az bir borcundan dolayı icralık ya da avukatlık olmuş, hali hazırda bankalara kapanmamış borcu bulunan ve geliri yeterli olmayan gruptur. Bu grup da bankaların gözünde risklidir ve bankalar tarafından kredi ve kredi kartı verilmeyecek kişilerdir. Ancak bazı bankalar bu kişilere kredi kartı olmasa bile düşük miktarda kredi verebilmektedir. Bu grupta yer alan kişilerin kredi alabilmesi için ipotek teminatı vermesi gerekir.

Kredi notu az riskli grupta yer alan kişiler ise daha önce icralık olmamış ancak bankalara olan borçlarını gecikmeli ödeyen, aylık geliri yeterli olmasına rağmen çok fazla borcu olan kişilerdir. Bu kişilerin bankalardan kredi çekmesi ya da kredi kartı alması daha kolaydır. Her ne kadar verilecek olan kredi kartının limiti düşük olsa da Finansbank, Denizbank, Aktif Bank gibi bankalardan bu kişilere kredi kartı verilebilir. Bu kişilerin kredi çekebilmesi için bankalara kefil teminatı vermesi gerekir. İpotek teminatı için çekilecek kredi tutarının yüksek olması gerekir.

Kredi notu iyi grupta yer alan kişiler ise bankalara olan borçlarını zamanında ödeyen, kredi borcu ya da kredi kartı borcu bulanmayan ancak geçmişte bazı gecikmeleri olan kişilerdir. Bu grupta olan kişilerin aylık gelirleri borçlarından daha fazladır. Bu nedenle bankalar tarafından kolaylıkla kredi ve kredi kartı alabilecek gruptur.

Kredi notu çok iyi olan kişiler ise bankalarla çalışan ancak kredi borcu ya da kredi kartı borcu bulunmayan kişilerdir. Bu kişilerin aylık gelirleri olduğu gibi çeşitli bankalarda yatırım hesapları da vardır. Bankaların en sevdiği müşteri grubudur. Bu grupta yer alan kişiler online kanallardan ve istedikleri zaman kredi alma imkânı elde ederler. Bankalar, bu grupta yer alan kişilere yüksek kredi ve yüksek kredi kartı limiti sunmaktadır.

Yukarıda da detaylı olarak açıkladığımız gibi kredi kartı almak için kredi notu en az 1500 olmalıdır. Kredi notu 1500 ve üzerinde olan kişilere teminatsız ve kefilsiz kredi sunulmaktadır. Aynı zamanda bu kişilerin kredi kartlarının limiti yüksek olur.

Kredi notu yüksek olan kişiler kredi kartı başvurularını nasıl yapabilir?

Kredi notu yüksek olan kişiler, online kanalları kullanarak kart başvurularını yapabilirler. Kredi kartı almak için bankaların internet sitesini kullanabilir, müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığını ya da mobil bankacılığını kullanabilir veya başvurularınızı banka şubelerinden yapabilirsiniz. Ayrıca bazı bankalar kredi kartı başvurularını ATM’lerden ya da telefon bankacılığından da almaktadır. Başvurunuz genellikle aynı gün içinde sonuçlanır ve onaylanan kartınız, sistemde kayıtlı olan adresinize postalanır. Kredi kartınızı banka şubelerinden teslim almak istediğinizde bunu mutlaka kart başvurusu sırasında belirtmeniz gerekir.

Kredi kartı limiti nasıl belirlenir?

Kredi kartı, banka müşterilerine verilen kartlardır. Bu kartları sunan bankalar, belirli bir limit karşılığında kullanım imkânı sağlar. Örneğin; 10.000 liralık kredi kartınız varsa bunu önceden kullanabilme ve paranız olmasa bile ihtiyaçlarınızı karşılayabilme avantajı elde edersiniz. Bu kartın limitleri ise her baka tarafından, müşteriye göre belirlenir. Yani her bankanın vermiş olduğu kredi kartı limiti farklıdır. Ayrıca herkese verilen limit de farklılık gösterir. Bunun nedeni aylık geliriniz ve ödeme performanslarınızdır.

BDDK tarafından çıkarılan yasaya göre her banka müşterisinin aylık gelirine göre kredi ve kredi kartı limiti vardır. Örneğin; toplam limitiniz 20.000 liraysa ve bunun 10.000 lirası kredi için kullanıldıysa, herhangi bir bankadan en fazla 10.000 liraya kadar kredi kartı alabilirsiniz. Yani limitiniz en fazla 10.000 lira olabilir. Bu limiti birkaç bankandan farklı kredi kartları alarak da tamamlayabilirsiniz. Ne kadar limitiniz olduğunu öğrenmek için de findex üzerinden sorgulama yapmanız gerekir. Sizin için tanımlanan limit bilgileri hem aylık gelirinize hem de kredi notunuza göre belirlenir.

Kredi kartı almak için gerekli olan şartlar nelerdir?

Bankalardan kredi kartı talebinde bulunabilmeniz için bazı özellikleri taşıyor olmanız gerekir. Bankalar, tıpkı kredi verirken olduğu gibi kredi kartı verirken de bazı özelliklerinize bakarlar. Bankaların genel olarak istedikleri şartlar ise aşağıdaki şekilde açıklanabilir;

  • Yukarıda da detaylı olarak anlattığımız gibi bankalardan kredi kartı alabilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması şartı aranır. Eğer kredi notunuz 1500 ve üzerindeyse, dilediğiniz bankaya kart başvurusu yapabilir ve kartınızı hemen kullanamaya başlayabilirsiniz. Ancak kredi notunuz 1100 ve 1500 arasındaysa, kredi kartı alabilmeniz için kefil ya da ipotek sunmanız gerekebilir. Banka, istediğiniz teminatları tarafınıza bildirecektir. Eğer bu kredi notuna sahipseniz, başvuru için banka şubelerini tercih etmenizde fayda vardır.
  • Bankalardan kredi kartı alabilmenizin bir diğer şartı da aylık sabit gelir elde etmenizdir. BDDK tarafından aylık gelirinize göre, sizin adınıza belirlenmiş olan bir borç limiti vardır. Eğer bu borç limitini aşmadıysanız, bankalardan kredi kartı alabilirsiniz. Örneğin; sizin adınıza aylık gelirinize göre 10.000 liralık kart limiti konmuşsa ve siz yalnızca 5.000 liralık kredi kartına sahipseniz başka bankadan 5.000 liralık daha kart alabilirsiniz.
  • Kredi kartı alabilmek için diğer bankaların kredi kartı ve kredi ödemelerini düzenli olarak yapmış olmanız, son altı ay içinde hiçbir borcunuz gecikmeli olarak ödememiş olmanız gerekir.

Findex kredi notu kaç olmalı?

Findex kredi notu, bankaların finansal hizmet verirken değerlendirdikleri kriterlerin başında gelir. Her bankanın kredi ve kredi kartı vermek için belirlemiş olduğu bir kredi skoru vardır. Bu skoru ne kadar yüksekse kredi ya da kredi kartı almanız da o kadar kolaylaşır. Findex kredi notu kaç olmalı diyorsanız, öncelikle hangi bankanın ne kadar kredi notu istediğini bilmelisiniz. Genel olarak bakıldığında bankalar kredi ya da kredi kartı vermek için kredi notunun 1500 ve üzerinde olmasını ister. Eğer istediğiniz bankadan anında kredi kartı ya da kredi almak istiyorsanız, kredi notunuzun 1850 ve üzerinde olması gerekir. Bunun anlamı, diğer bankalarda daha önce bulunan kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ve düzenli ödemiş olmanız gerektiğidir.

Bir bankadan kredi ya da kredi kartı alırsanız ya da kredili mevduat hesabı kullanırsanız, kredi notunuz oluşur. Aynı zamanda tanıdığınız birinin kredi çekmesi için kefil olursanız da kredi notunuz oluşacaktır. Görüldüğü gibi bankalarla kredi ilişkisine girdiyseniz, kredi notunuz olur. Eğer hiçbir banka ile kredi ilişkiniz olmadıysa, kredi notunuz sıfır olacaktır. Kredi notunuzun sıfır olması ise bankaların sizin ödeme performansınızı bilemeyeceği anlamına gelir. Bu durumda bankalar size güvenmez ve kredi vermek istemez. Özetleyecek olursak bir bankadan kredi ya da kredi kartı almak için kredi notunuzun en az 1500 olması gerekir. 1100-1500 arasında kredi notunuz varsa, kredi ya da kredi kartı alırken kefil ve ipotek gibi teminatlar vermeniz istenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adres: Vetro City No:130 E-5 Mevkii Beylikdüzü / İSTANBUL TEL: 0850 222 0 321 iletisim@hizlibankakredi.com - info@hizlibankakredi.com