Kredi Kartı Limitini Yükseltmenin Yolları

Kredi Kartı Limitini Yükseltmenin Yolları

Kredi kartı, çok fazla insan tarafından tercih ediliyor. Bazı bankalar kredi kartı verinken seçici davranıyor ve sadece çalışanlara kredi kartı veriyor. Bazı bankalar ise işsiz olanlara bile kredi kartı sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre kişi başına düşen kredi kartı kullanımı 2 adettir. Yani Türkiye’deki her orta yaşlı insanda en az 2 adet kredi kartı bulunmaktadır. Bu durum, kredi kartının ne kadar çok kullanıldığının göstergesidir. Kredi kartı alışveriş yaparken büyük kolaylık sağlar ancak ödemelerinin düzenli olarak yapılması gerekir. Kredi kartı ödemelerini düzenli olarak yapmazsanız sıkıntıya düşersiniz ve bu durum sizi borç batağına sürükler. Kredi kartı limiti bazen yetersiz kalabilir. Kredi kartı limitini yükseltmenin yolları nelerdir, nasıl limit arttırılır detaylı olarak açıklayalım;

Kredi kartı limitini yükseltmenin yolları nelerdir?

Kredi kartı limitini yükseltmek için bankalara talepte bulunmanız gerekir. Bankalar, bu talebinizi değerlendirirken bazı kriterlere bakarlar. Bu kriterleri taşımadığınızda limit yükseltme işleminiz yapılmaz. Bazı bankalar limit arttırma talebenizi otomatik olacak yerine getirirken bazıları da sadece sizin isteğinize bağlı olarak bunu yaparlar. Kredi kartı limitini arttırmak için aşağıdaki kriterleri taşımanız gerekir;

Kredi notunuz yüksek olmalıdır;

Kredi notu, bankalarla olan ödeme ilişkileriniz açık bir şekilde ortaya koyan bir veridir. Bankalar kredi kartı verirken, kredi kartı limitini artırırken ve kredi verirken kredi notunuza bakarlar. Bankalar sizi tanımadıkları için geçmiş dönemlerdeki ödeme performanslarınızı değerlendirdiler. Bu ölçüde limitinizi yükseltirler. Kredi kartının limitini arttırmak istiyorsanız kredi notunuzun en az 1500 ve üzerinde olmasına önem vermeniz gerekir.

Aylık gelirinizle orantılı limit belirleyin;

Kredi kartınızın limitini arttırmak istediğinizde, bankalar bu limitin ne kadar artması gerektiğini sormazlar ve kendilerine göre bir limit belirlerler. Sizin aylık geliriniz 5.000 liraysa 100.000 liralık bir kredi kartı kullanmanız gereksiz olur. Çünkü bu borcu ödeyemezsiniz. Bu nedenle aylık gelirimizle orantılı olarak bir kart limiti belirlemeniz gerekir. Kart başvurusu yaparken ne kadar limit istediğinizi bankalara belirletebilirsiniz. Limitinizi gelirinizle orantılı olarak ayarlamazsanız ödemelerde sıkıntıya düşersiniz ve bu durum kredi notunuzu kötü etkiler. Bunun sonunda başka bankalardan kredi katı ya da kredi talebinde bulunamazsınız.

Kredi kartınızın ödemelerini düzenli yapın;

Bir bankadan limit arttırma talebi yapabilmek için kredi kartı ödemelerinizi düzgün ve düzenli yapmanız gerekir. Eğer aylık ekstre borçlarınızı geciktiriyorsanız, yalnızca asgari tutarlarını ödüyorsanız ve ödemeleriniz son altı ay içinde düzenli değilse, bankalar limit artırma talebinizi geri çevirirler. Kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız, kredi notunuzun yükselmesini sağlar. Bu durumda bankalar limit arttırma talebinizi kabul edecektir.

Kredi kartı limitini attırmanın başvurusu nasıl yapılır?

Kredi kartı limitini yükseltmenin başvurusu, bankaların pek çok kanalını kullanarak yapılabilir. Tıpkı kredi başvuruları gibi kredi kartı başvurusu ve limit arttırma başvurusu için de bankalar tarafından farklı kanallar sunulmaktadır. Bankaların başvuru aldıkları kanalları ve detaylarını açıklayalım;

Mobil bankacılık kullanılarak kredi kartı limiti arttırma talebi nasıl yapılır?

Mobil bankacılık, her banka tarafından sunulan bir uygulamadır. Bu uygulamayı kullanarak pek çok bankacılık işlemini oturduğunuz yerden halledebilirsiniz. Kredi alabilir, kredi kartı talep edebilir ve limitinizin artması için başvuruda bulunabilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için bir bankanın müşterisi olmanız gerekir. Mobil bankacılığı kullanarak kredi kartı limitini arttırmak için başvurunuzu aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz;

 • Müşterisi olduğunuz bankanın mobil bankacılık uygulamasını, cep telefonunuza ücretsiz olarak indirin. İndirme işlemi için Google Play ya da Apple Store mağazalarını kullanabilirsiniz.
 • İndirmiş olduğunuz uygulamaya, banka tarafından size verilmiş olan müşteri numarasını ve şifreyi kullanarak giriş yapın.
 • Cep telefonunuza gelen güvenlik kodunu da girdikten sonra menü kısmına gelin.
 • Kredi kartı / kredi kartı limit arttırma talebi adımlarını takip edin.
 • Başvurunuzu, istenilen bilgileri doldurduktan sonra tamamlayın
 • Başvurunuz hemen değerlendirmeye alınır ve birkaç dakika içinde sonucu belli olur. Limit arttırma talebiniz onaylanırsa kartınızın limiti hemen yükseltilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

İnternet bankacılığı kullanılarak kredi kartı limit arttırma talebi nasıl yapılır?

İnternet bankacılığını kullanarak kredi kartınızın limitini arttırmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için de yine bir bankanın müşterisi olmanız gerekir. Aşağıdaki adımları takip ederek limit arttırma başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

 • Müşterisi olduğunuz bankanın internet sitesine girin.
 • Ana sayfada sağ üst köşede yer alan “internet şubesi” kısmına tıklayın.
 • Sizden istenen kimlik numarası ya da müşteri numarası ile birlikte banka tarafından size verilen şifreyi girin.
 • Cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu da girdikten sonra internet bankacılığına giriş yapın.
 • Menü kısmına gelerek “kredi kartlarım / kredi kartı limiti arttırma talebi” adımlarını izleyin.
 • Başvuru için istenen bilgileri girin ve başvurunuzu onaylayın.
 • Başvurunuz hemen değerlendirmeye alınır ve birkaç dakika içinde sonuç belli olur onaylanmış olan limitiniz hemen açılır ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Mobil bankacılık ve internet bankacılığı için şifreniz yoksa, bankaların müşteri hizmetlerini arayarak şifrenizi hemen alabilirsiniz.

Banka şubelerinden kredi kartı limit arttırma talebi başvurusu nasıl yapılır?

Online kanalları kullanmak istemiyorsanız, kredi kartınızın limitini arttırmak için banka şubelerine de gidebilirsiniz. Kredi kartına sahip olduğunuz bankanın şubelerine, hizmet dökümü belgeniz ve aylık gelir belgeniz ile birlikte başvuru yaparsanız, talebiniz hemen değerlendirmeye alınır. Bu başvuruyu banka şubelerinde kredilerden sorumlu olan kişilere yapmanız gerekir. Başvurunuz için gerekli belgeler alınır ve hemen değerlendirilir. Onaylanan kredi kartınızı hemen kullanamaya başlayabilirsiniz.

Banka şubelerinden yapılan kredi kartı limit artırma talebi başvuruları genellikle aynı gün içinde sonuçlanır ancak bazen 1-2 gün kadar sürebilir. Limit arttırma talebi başvurularınızın sonucu, cep telefonunuza gönderilir.

ATM’lerden kredi kartı limit arttırma talebi nasıl yapılır?

Kredi kartınızın limitini arttırmak için başvurularınızı ATM’lerden de yapabilirsiniz. Kredi kartınızı, müşterisi olduğunuz bankanın ATM’sine takarak, ana sayfada yer alan limit arttırma talep kısmına giriş yapın. Sizden istenen bilgileri tuşladıktan sonra talebiniz onaylayın. Talebiniz hemen işleme alınır ve saniyeler içinde sonuçlanır. Kredi kartı limit arttırma talebiniz onaylanırsa, hemen kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kredi kartı limitini arttırmanın şartları nelerdir?

Kredi kartınızın limitini arttırmak istiyorsanız, öncelikle bankaların hangi kriterleri aradığını bilmelisiniz. Bankaların istedikleri özellikleri taşıyorsanız ya da kredi kartı limiti arttırmak için gerekli olan kurallara uyduysanız, yukarıda saymış olduğumuz yöntemleri kullanarak hemen kart limiti arttırma talebinizi yapabilirsiniz. Bankaların limit artırmak istedikleri şartlar ise şöyledir;

 • Hiçbir bankadan, gecikmede olan kullanıma kapanmış kredi kartınızı olmamalıdır. Kartın kullanıma kapanması ancak üst üste 3 dönem ekstresini ödemediğinizde gerçekleşir. Kartınızın kullanıma kapanmaması için her ay en az asgari tutarını ödemelisiniz.
 • BDDK tarafından sizin adınıza belirlenmiş olan kredi kartı borç limit tutarını aşmamış olmalısınız. BDDK, sizin aylık gelirinize göre her bankadan toplamda ne kadar kredi kartı limitinizin olacağını belirler. Örneğin; sizin toplam kart limitiniz 10.000 liraysa ve 9.000 lira limiti olan kredi kartına sahipseniz, bu durumda limit arttırım talebi yapabilirsiniz.
 • Tüm kredi kart ödemelerini zamanında yapmış olmanız gerekir. Son 6 ay içinde kredi kartı borçlarınızın gecikmeye düşmemiş olması gerekir. Bu durumu yaşamamak için düzenli şekilde kartınıza borç ödemesi yapmalısınız.
 • Kredi kartı limitiniz eksi bakiyeye düşmemiş olması gerekir.

Kredi kartı limit arttırma Ziraat;

Ziraat Bankası aracılığı ile kredi kartınızın limitini arttırmak isterseniz, başvurunuz sırasında düzenli limit artırım talimatı verebilirsiniz. Bunun dışında, Ziraat Bankasının kredi kartına sahip olan kişiler, farklı yollar ile kart limitlerini arttırabilirler. Sizlere bu yöntemleri tek tek açıklayalım;

 • Ziraat Bankasının müşteri hizmetlerini arayarak telesekreterden kredi kartı işlemlerine girebilir, kart şifrenizi ve numaranızı tuşlayarak bağlandıktan sonra kartınızın limitini arttırmak için başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Size en yakın Ziraat Bankası şubesine, kimliğinizle birlikte giderek kredi kartınızın limitini arttırmak için müşteri temsilcilerine başvuru yapabilirsiniz.
 • Ziraat Bankasının internet bankacılığı müşterisi olduktan sonra, banka tarafından size verilen şifre ile mobil bankacılığa girerek kredi kartı işlemleri bölümüne gelebilir, buradan da “kredi kartı limit arttırma talebi” bölümüne tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası mobil bankacılığına giriş yaparak yine kredi kartı işlemleri bölümüne gelebilir, buradan da “kredi kartı limit artırım talebi” kısmına tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Limit arttırma talebi yaptıysanız ve olumsuz sonuç aldıysanız, gelir belgeniz ile birlikte banka şubelerine başvuru yapabilirsiniz. Bu sayede gelirinizi ispatlamış olursunuz ve kartınızın limiti artar. Kart limitinin gelirle orantılı olarak artacağını unutmamanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adres: Vetro City No:130 E-5 Mevkii Beylikdüzü / İSTANBUL TEL: 0850 222 0 321 iletisim@hizlibankakredi.com - info@hizlibankakredi.com