Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltebilirsiniz?
kredi notu yükseltme teknikleri

Kredi, kredi kartları ya da diğer bankacılık ürünlerinin kullanımı, kredi puanını yakından etkilemektedir. Kredi ya da diğer ürünler ile sorun yaşayan kişilerin kredi puanlarında düşmeler meydana gelmektedir. Durum böyle olunca da kredi puanını yükseltmek için kişiler belli arayışlara girmektedir. Kredi puanının yükseltilebilmesi için ise pek çok durumdan bahsetmek mümkün olabilmektedir. 

Kredi puanını yükseltmek için kişilerin mutlaka dikkat etmesi gereken belli noktalar bulunur. Bu faktörler ise puanın yükselmesini ya da düşmesini çok yakından etkilemektedir. Aşağıda kredi puanını etkileyen faktörler ve kredi puanlarının yükseltilebilmesi için neler yapılması gerektiği detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Kredi Kartı Kullanmak

Kredi puanını yükseltmek için öncelikle bir kredi kartı sahibi olmak çok önemlidir. Kredi kartının sayısından ziyade limiti ve ne sürede kullanıldığı önemlidir. Kartlardan yapılan harcamalar, düzenli ödemeler, nakit avans çekimleri ve buna benzer pek çok durum kredi puanının yükselmesini etkilemektedir. Aslında bankalar bu noktada kişilerin banka borçlarına ne kadar sadık olduklarını ölçmekte ve kişilere de buna göre notlar vermektedir.

Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Kredi puanını yükseltmek için kredi kartı kullanmak aynı zamanda puanın hızlı yükselmesine de etki etmektedir. Daha önce kredi kartı kullanmamış ya da hiçbir bankacılık ürünü ile ilişkisi olmamış kişiler ise maaş bankalarından kredi kartı talebinde bulunarak puanlarının oluşmasına katkı sağlayabilmektedir. Düzenli olarak kredi kartı kullanan kişiler kısa sürede kayda değer bir puana erişmektedir.

KMH (Kredili Mevduat Hesabı) Kullanmak

Kredi puanını yükseltmek için bir diğer önemli husus ise kredili mevduat hesabıdır. Kredili mevduat hesabı, vadesiz hesaplara ek olarak açılan ve eksiye düşen hesap türüdür. Örneğin 0 TL bakiyesi bulunan kişilerin 1000 TL’lik bir kredili mevduat hesabı bulunuyor ise bu hesaptan 1000 TL’ye kadar nakit kullanımı gerçekleştirebilmektedir. 

Kredi puanını yükseltmek için son derece etkili olan KMH, düzenli ödenmez ise kredi puanının düşmesine neden olmaktadır. Bu sebeple tıpkı kredi çeker gibi alınan nakitler, bankanın belirlemiş olduğu tarihte faizi ile birlikte yatırılmalıdır.

Kredi Çekmek ve Düzenli Ödemek

Kredi puanını yükseltmek için bir diğer önemli nokta ise banka kredilerinin kullanımıdır. Bankalardan kredi çeken kişiler, bankalar için daima kıymetlidir. Devamlı olarak kredi çeken, düzenli ödeyen ve kredilerini kısa sürede kapatan müşterilerin kredi puanları çok hızlı yükselir. Elbette kısa vadede ödeme yapmak herkes için mümkün değildir; ancak en azından düzenli bir şekilde ödeme yapmak puana etki edecektir.

Kredi puanını yükseltmek için kredi kullanımı gerçekleştirmek diğer bankalarla olan ilişkilerin düzelmesine de yardımcı olmaktadır. Artık tüm banka geçmişleri Merkez Bankası çatısı altında toplandığından dolayı bir banka, diğer bankada olan borcu ya da puanı görebilmektedir. Böylece kişiler kısa vadede kredi durumları ile ilgili net bir bilgiye de ulaşabilmektedir.

Yapılandırmadan Kaçınmak

Kredi puanını yükseltmek için bir diğer faktör banka yapılandırmalarından kaçınmaktır. Kredilere, kredi kartlarına ya da kredili mevduat hesaplarına olan borçlarını ödeyemeyen kişiler için bankalar yeniden taksitlendirme yapmaktadır. Bu taksitlendirmeler her ne kadar kişiler için kolaylık gibi görünse de aslında bankanın gözünde olumsuzluk niteliği taşır.

Kredi puanını yükseltmek için çaba sarf eden kişiler yapılandırma yoluna girdikleri anda kredi puanı büyük oranda düşüşe geçecektir. Bu noktada yapılandırma sürerken puanın başka bir bankacılık ürünü ile desteklenmesi gerekir. Var olan bir kredi kartını düzenli kullanmak ve düzenli ödeme yapmak bu noktada fayda sağlayabilmektedir. 

İcralık Borcum Var Kredi Puanım Nasıl Yükselir?

Kredi puanını yükseltmek için aslında hiçbir şekilde bankalar ile ilişkilerin bozulmaması gerekir. Ancak belli dönemlerde gerçekleştirilemeyen ödemeler yapılandırma aşamasından geçtikten sonra yeniden ödenemez ise avukatlık bürolarına devredilir. Bu aşamada da ödeme gerçekleştirilmez ise dosya icraya gönderilir. İcraya giden bir banka borcu, kredi puanının sıfırlanması anlamına gelir. 

Kredi puanını yükseltmek için elbette icralık dahi olunsa yapılabilecek şeyler söz konusudur. Örneğin icraya verilen tutarın hemen ödenmesi ve var olan diğer bankacılık ürünlerinin düzenli bir şekilde ödenmeye devam edilmesi büyük yarar sağlayacaktır. Fakat icrada bulunan bir banka borcu esnasında başka bir kredi kartı, kredi ya da KMH hesabı yok ise durumun toparlanması oldukça zor olacaktır. Çünkü banka puanı sıfırlandığından dolayı yeni bir kredi çekmek ya da kredi kartı almak mümkün olmayacaktır.

Devamlı Kredi ya da Kredi Kartı Başvurusu Yapmaktan Kaçınmak

Kredi puanını yükseltmek için bir diğer önemli nokta ise art arda yapılan başvurulardan kaçınmaktır. Puanı her ne olursa olsun bir bankadan olumsuz yanıtlar alan kişiler diğer bankalara müracaat etmektedir. Olumsuz sonuçla her karşı karşıya kalma durumu puanın daha da düşmesine sebebiyet verir. Bu nedenle bankalardan biri kredi ya da kredi kartı vermiyor ise başka bir banka kesinlikle denenmemelidir.

Kredi puanını yükseltmek için kredi başvurusunda bulunmak ya da kredi kartları için defalarca başvuru yapmak yerine bankaların teklifte bulunmalarını beklemek çok daha doğru olacaktır.

Vergi Borçlarını Ödemek

Kredi puanını yükseltmek için en önemli ve bilinmeyen durumlardan biri ise vergi borçlarıdır. Bir bankaya başvuruda bulunan kişiler vergi borcu var ise kredi kullanamamaktadır. Bu gibi durumların temel sebebi görmezden gelinmiş vergi borçlarının varlığıdır. 

Kredi puanını yükseltmek için öncelikle bu borçların tamamen temizlenmesi ve ortadan kaldırıldığından emin olunması gerekir. Vergi borçlarının ortadan kaldırılması, sicilin temizlenmesine ve puanın yükselmesine de olanak sağlamaktadır. Böylece kısa süre içinde kredi ya da kredi kartı kullanılabilecek duruma gelinebilmektedir.

Bankalardan mevduat hesabı açtırmak;

Kredi notunuzun yüklemesini bir diğer faktörü de bankalarla olan ilişkilerinizi sıklaştırmaktır. Bu nedenle vadesiz ya da vadeli mevduat hesabı açtırmalısınız. Bu haspalarınızı düzenli olarak kullanmalısınız. Örneğin; yüklü para giriş çıkışlarının vadesiz mevduat hesabınızdan yapılmasını sağlamalısınız. Bu sayede bankalara, geliriniz olduğunu kanıtlayabilirsiniz.

Bir diğer kredi notu arttıran faktör de bir bankadan vadeli mevduat ahşabı açtırmanızdır. Artık herkesin de bildiği gibi bankalar kredi verirken faiz gelirini de aylık düzenli gelir olarak kabul etmektedir. Bir bankaya vadeli mevduat hesabı açtırırsanız, bu sizin gelirin olduğunu ve kullanmayacağınız, kenara ayırabileceğiniz ya da yatırım yapabileceğiniz kadar geliri ettiğinizi gösterecektir. Hatta vadeli hesabınıza her ay düzenli olarak para yatırırsanız, bu da gelir elde ettiğiniz ve ekonomik durumunuzu düzelttiğinizi gösterecektir.

Bütün bunlar, kredi notunuzun kısa süre içinde yükselmesini sağlar. Kredi notunuzun yükselmesi için en büyük avantajın gelir elde etmek olduğunu unutmayın. Bankalara açtıracağınız hesapları düzenli olarak kullanmanız halinde gelir elde ettiğinizi kanıtlarsınız ve bu sayede az miktar da olsa kredi alabilirsiniz. Kredi aldığınızda ödemelerini düzenli yaparsanız, kredi notunuz daha çok yükselecektir.

Trafik Cezalarının Mutlaka Ödenmesi

Kredi puanını yükseltmek için etkili yöntemlerden biri ise habersiz olunan trafik cezalarıdır. Trafik cezaları kişilerin kredi puanının düşmesine oldukça büyük etki sağlar. Bankaya kredi başvurusu için giden kişiler bu tarz durumlar ile sıklıkla karşılaşır. Bu nedenle e devlet aracılığı mutlaka sorgulama yapmak ve trafik cezalarını ödemek gerekir.

Kredi puanını yükseltmek için trafik cezası ödendikten sonra kredi başvurusu yapılması tavsiye edilir. Çünkü banka bu durumu göremeyecek ve krediyi büyük olasılık ile reddedecektir. Bu nedenle başvuru öncesinde durum sorgulaması yapmak ve sonrasında kredi için başvuru yapmak çok daha sağlıklı olacaktır. 

0 KKB Olan Kişilerin Kredi Puanının Yükselmesi 

Kredi puanını yükseltmek için daha önce banka ile hiçbir ilişkisi olmayan kişiler de ikilemde kalmaktadır. Daha önce banka ürünü kullanmamış kişiler banka nezdinde 0 KKB olarak değerlendirilmektedir. Yani bu kişilerin Kredi Kayıt Bürosu’na göre 0 puanı bulunur. Bu kişilerin puanının oluşabilmesi için mutlaka bir banka puanına sahip olmaları gerekir. 0 puanı olan kişiler bankalara kredi ya da kredi kartı için başvursalar bile reddedilmektedir. Bu nedenle kredi puanını yükseltmek için düşük puan ile kredi kartı veren bankalarla ya da maaş bankaları ile görüşmek çok daha faydalı olacaktır. Kişilerin maaş bankaları, maaş ödemesi garanti olduğundan dolayı yaklaşık 3 ay sonra kredi kartı ya da KMH hesabı teklifinde bulunabilmektedir. Bu ürünlerin de düzenli kullanılması kısa vadede kredi puanının oluşmasına ve yükselmesine fayda sağlar.

Kredi notu nedir, ne işe yarar?

Kredi notu, bankalarla olan ödeme ilişkilerinizi gösteren en önemli göstergelerden biridir. Bankalar kredi ve kredi kartı verirken ilk aşamada kredi notunuzu sorgular. Kredi notunuz yüksekse, bankalardan çeşitli ürünleri almanız kolaylaşır. Kredi notu düşük olan kişilerin ise bankalardan kredi ve kredi kartı alması oldukça zordur. Kredi notunuz düşükse, yaklaşık 3-6 ay arasında bunu düzeltmek için uğraşmanız gerekir. Kredi notunuz yükselmeye başladığında, bankalardan çeşitli ürünlerini talep edebilirsiniz.

Kredi notu, Findex tarafından sorgulanır ve öğrenilir. Findex’e ise kredi kayıt bürosu tarafından gönderilir. Bankalar, her müşteri ile ilgili bilgileri KKB’ye gönderir. Buranın veri tabanında sizin kredi notunuz oluşturulur. Findex ise bu kredi notunu ve kredi risk raporunu görüntülemeyi sağlayan kuruluştur. KKB siciliniz olumsuz ise bankalardan kredi almazsınız.

Kredi notum kaç olmalıdır?

KKB tarafından oluşturulan kredi notu, puanlama sistemine göre belirlenir. Kredi notunun puanına göre oluşturulan gruplar vardır ve bankalar bu gruplara göre değerlendirme yapar. Kredi notunuza göre riskli, orta riskli az riskli, iyi ve çok iyi gruplarında yer alırsınız.

Kredi puanları nasıl derecelendirilir, ne ifade eder?

Kredi puanlarına kredi skoru adı da verilir. Bir kişinin kredi skorunun oluşması için bankalara olan ödeme performansları ve borçları dikkat alınır. Bu puan Findex tarafından, merkez bankasından alınan veriler ile oluşturulur. Kredi puanlarının gruplarını ve bu grupların ne anlama geldiğini açıklayalım;

  • Kredi notu sıfırı olanlar riskli grupta yer alır. Bankalar bu kişilere ödeme performanslarını bilmedikleri için kredi vermek istemezler. Kredi notu sıfır olan kişiler, aylık gelirlerine bağlı olarak kefil ya da ipotekle bankalardan kredi alabilirler.
  • Kredi notu 1-699 arasında olanlar en riskli grupta yer alır. Bu kişilerin kredi alma ihtimali oldukça düşüktür. Kefil ya da ipotekle bile bankalardan kredi almaları zordur.
  • Kredi notu 700-1099 arasında olanlar orta riskli grupta yer alır. Bu grupta yer alan kişilerin bankalardan kredi almaları biraz daha düşük ihtimallidir. Ancak kefil ya da ipotek ile kredi alma ihtimalleri vardır.
  • Kredi notu 1100-1499 arasında olanlar az riskli grupta yer alır. Aylık gelirlerine bağlı olarak bankalardan kredi kullanabilirler. Genellikle kefil ya da ipotek istenir.
  • Kredi notu 1500-1699 arasında olanlar iyi grupta yer alır. Bu kişilerin kredi alma ihtimali yüksektir. Kefil ya da ipotek istenmez.
  • Kredi notu 1700-1900 arasında olanlar ise çok iyi grupta yer alır. Bu kişilerin bankalardan kredi alma ihtimali oldukça yüksektir. Kefil ya da ipotek istenmez.

Findex kredi notu kaç olmalı?

Kredi notu, hayatınızın her alanında karşınıza çıkar. Yalnızca bankalarda değil alışveriş yaparken hatta iş başvurusu yaparken bile kredi notunuz sorgulanır. Kredi notunuzun kaç olması gerektiğini yukarıda detaylı olarak açıklamıştık. Findex ise kredi notunun oluştuğu birimdir. BDDK ve Merkez Bankası kayıtlarının toplanarak kredi notunuzun oluştuğu yer Findex’tir. Siz kredi notunuzu sorguladığınızda, Findex üzerinden bilgi alırsınız. Peki bankalardan kolaylıkla kredi çekebilmek ya da kredi kartı alabilmek için Findex kredi notu kaç olmalı?

Findex kredi notu 1850 ve üzerinde olan kişiler her bankadan kolaylıkla kredi ve kredi kartı alabilirler. Üstelik bu kişilerin aylık gelir ve sigorta primleri sorgulanmaz. Bankaların online kanallarından bile başvuru yaptıklarında, kredilerini hemen kullanma imkânları olur. Eğer bu kredi notuna sahip değilseniz ve yakın zamanda olmanız mümkün görünmüyorsa, kredi notunuzu 1100 ve üzerinde tutmanız gerekir. 1500 ve üzerinde kredi notu olanlar iyi grupta yer aldığı için bu gruba da aylık gelir sorgulaması yaparak her banka kredi ve kredi kartı verir. Ancak 1100-1500 aralığında kredi notunuz varsa, bu durumda bankalara ipotek ve kefil gibi teminatlar vererek kredi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adres: Vetro City No:130 E-5 Mevkii Beylikdüzü / İSTANBUL TEL: 0850 222 0 321 iletisim@hizlibankakredi.com - info@hizlibankakredi.com