Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Ev almak isteyen ancak yeterli paraya sahip olmayan kişiler için konut kredileri devreye giriyor. Özellikle memur olarak çalışan ya da özel sektörde çalışan kişilerin ev sahibi olmaları için sunulan konut kredileri, belirli bir geliri olan kişilere veriliyor. Konut kredisi almak için belirli bir miktar peşinatınızın olması gerekir. Çünkü bankalar alacağınız evin değerinin belirli bir kısmına kadar kredi sağlar. Bu değer geçtiğimiz dönemlerde evin değerinin %70’iydi. Ancak ekonomik durgunluk ve faiz oranlarının artması nedeniyle bankalar evin değerinin %80’nine kabar kredi sağlamaya başlamıştır.

Yapılan bu girişim, hiç peşinatı olmayan ancak ev sahibi olmak isteyen kişiler için yetersiz kalmıştır. Bu durumda başka bir adım atılmış ve hem konut kredisi faiz oranları indirilmiş hem de bankalar, peşinatsız konut kredisi sunmaya başlamıştır. Peşinatsız konut kredisinden faydalanabileceğiniz birkaç banka bulunur. Bu krediler ve özellikleri hakkında detaylı bilgi sunalım;

Peşinatsız konut kredisi alma şartları nelerdir?

Mortgage adı da verilen konut kredilerini peşinatsız alabilmeniz için bankaların sundukları şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu şartları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

 • Bankalar, konut kredisi verirken ilk olarak aylık gelirinizi sorgular. Aylık yeterli miktarda gelir sahibiyseniz, konut kredinizi alabilirsiniz. Örneğin; alacağınız evin değeri 100.000 liraysa ve siz bu kredi için aylık 2200 lira kredi ödemesi yapacaksanız, evinize giren aylık gelirin ortalama olarak 4400 lira olması gerekir. Konut kredisi verilirken hem eşinizin hem de sizin gelirinize bakılır.
 • Konut kredilerinde alacağınız evin bitmiş olması yani tapusunun olası ya da müteahhit ile sözleşme yapmış olmanız gerekir. Henüz temeli atılmamış olan bir ev için konut kredisi verilmez. Evin en azından inşaat kısmının tamamlanmış olması gerekir.
 • Konut kredisi alacak olan kişilerin sigorta primleri düzenli olarak ödeniyor olmadır. Bunu da hizmet dökümü belgeniz ile kanıtlarsınız. Bu krediyi almak için en az son üç aylık sigortanızın ödenip ödenmediği sorgulanır.
 • Konut kredisi alabilmeniz için bir diğer şart ise kredi notudur. Kredi notu 1000’ün altında olan kişiler konut kredisinden faydalanmazlar.
 • Bu krediyi almak için banka, gerekli gördüğü durumlarda kefil isteyebilir. Kefil olarak devlet memuru bir çalışan y ada emekli birini götürürseniz faydanıza olacaktır.
 • Peşinatsız konut kredisi alırken eşinizin rızasını da almanız gerekir. Evlendikten sonra alınan tüm mallar eşler arasında eşit dağıtılacaktır. Bu nedenle evliyseniz, konut kredisi alırken eş rızası beyan formuna, eşinizin imzası da alınmalıdır.
 • Bankalardan peşinatsız konut kredisi alabilmek için mevcut evinizi de ipotek olarak vermeniz gerekir. Kendinize, ailenize ya da bir başkasına ait olan herhangi bir evin tapusu ile birlikte alacağınız evin değerinin %100’üne kadar konut kredisi kullanabilirsiniz. İkinci bir tapu sunmayan kişilere, bu krediden faydalanmazlar.

Peşinatsız konut kredisi almak için gerekli belgeler nelerdir?

Peşinatsız konut kredisi alabilmek için bankalara başvuru yaptıktan sonra bazı belgeleri teslim etmeniz gerekir. Bu belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

 • Krediyi alacak olan kişinin sürücü belgesi, kimlik belgesi ya da pasaportu
 • Krediyi alacak olan kişinin adına ve soyadına düzenlenmiş olan son döneme ait elektrik, doğalgaz, su, telefon ya da internet faturasından herhangi biri
 • Gelir durumunuzu gösteren belge. Bu belge maaşlı çalışanlar için maaş bordrosu ya da çalışılan iş yerinden alınan ve maaş tutarının tam olarak gösterildiği maaş yazısı, serbest meslek sahipleri için vergi levhası, şirket ortakları için vergi levhası ya da ticaret sicil gazetesi, gayrimenkul geliri olanların bu gelire konu olan gayrimenkulün tapusunu aslı ve fotokopisi, emekliler için hesap cüzdanı
 • Satın alınacak olan konuta ait tapu ve yapı kullanım izin belgesi

Peşinatsız konut kredisi veren bankalar ve kredi özellikleri?

Peşinatsız konut kredisi her banka tarafından sağlanmıyor. Bu krediyi alabileceğiniz bankalar ve kredi özellikleri hakkında detaylı bilgi verelim;

Akbank peşinatsız konut kredisi;

Yeni evlenenler, iş hayatına yani başlayanlar ve satın alacakları ev için peşinat ödemken istemeyen kişiler için uygun olan peşinatsız konut kredisi, Akbank tarafından uygun faiz oranlarında sunulmaktadır. Bu kredinin özelliklerini aşağıdaki şekilde sıralayalım;

 • Kredinizin vadesini en fazla 120 aya kadar belirleyebilirsiniz.
 • Kredinin üst limiti yoktur. Alacağınız evin değerine ve aylık gelirinize ve sunacağınız ikinci evin tapusuna göre verilecek olan kredi limiti banka tarafından belirlenecektir.
 • Bu kredinin faiz oranları %0,99’dan başlar. Kredi notunuza ve kredi tutarına göre bu tutar değişiklik gösterir.
 • Peşinatsız konut kredisi için eksper ücreti, alacağınız kredinden kesilir, ayrı bir ücret ödemenize gerek kalmaz.
 • Bu kredi sabit faizli olarak sunulur.
 • Peşinatsız konut kredisi ile alacağınız konutun tamamına kadar kredi alabilirsiniz.
 • Krediyi alırken kendinize, ailenize yad a bir başkasına ait olan ikinci bir tapu sunmanız gerekir.
 • Bu kredi sayesinde gerilinizin artmasını ya da birikiminizin olmasını beklemek zorunda kalmadan ev sahibi olmanız mümkündür.
 • Bu konut kredilerine Akbank şubelerinden başvuru yapmanız gerekir.

Akbank peşinatsız konut kredisi örnek hesaplama tablosu nasıldır?

Akbank peşinatsız konut kredisi için örnek hesaplamalar aşardaki şekildedir;

Bu bankadan 100.000 lira kredinizi 120 ay vade ile aldığınızda kredini faiz oranı %0,99 olacaktır. Bu şartlar altına aylık olarak 1.427,78 lira ödersiniz. Bu krediden 500 lira dosya masrafı ve 980 lira ekspertiz ücreti alınır. Alacağınız kredinin ipotek ücreti ise 126,26 liradır. Bu kredi için toplam ödeyeceğiniz rakam ise 171.333,72 liradır.

QNB Finansbank peşinatsız konut kredisi;

Ödeme yapmadan yeni evinize hemen kavuşmak istiyorsanız, QNB Finansbank aracılığı ile evin değerinin %100’üne kadar kredi almanız mümkündür. Satın alacağınız evin değerinin %100’üne kadar kredi alabilmeniz için bu bankaya da ikinci bir tapu vermeniz gerekir. Bu kredinin özellikleri ise aşağıdaki gibidir;

 • Kredinizi 180 aya kadar varan vadelerle alabilirsiniz.
 • Bu krediyi sabit faiz oranlarında kullanırsınız.
 • Satın alacağınız evin değerini %100’ine kadar kredi kullanabilirsiniz.
 • Konut kredileri faiz oranları %1,08’den başlar ve %1,50’ye kadar yükselir. Bu faiz oranları alacağınız konut kredisinin çeşidine ve kredi vadesine göre banka tarafından belirlenir.
 • QNB Finansbank peşinatsız konut kredisi için üst limit belirlenememiştir. Alacağınız evin değerine, vereceğiniz tapu değerine ve aylık gelirinize göre, banka tarafından verilecek olan kredi tutarı değişiklik gösterir.
 • Bu kredi tapuda mesken olarak görülen evler için ve gerçek kişiler tarafından kullanılabilir.
 • Bu kredi için başvurularınızı Finansbank şubelerinden ya da https://www.qnbfinansbank.com/ adresinden yapabilirsiniz. Ancak web sitesinden başvuru yapmış olsanız bile banka şubelerine gerekli evrakları teslim etmeniz gerekecektir.

QNB Finansbank peşinatsız konut kredisi örnek hesaplama tablosu nasıldır?

Bu bankadan alacağınız kredinin faiz oranları belli olmadığı için hesaplamalarınızı banka şubelerinden yaptırmanız faydalı olacaktır. Ancak fikir edinmeniz açısından bir örnek vererek faiz oranlarını açıklayalım; Bu bankadan 100.000 lira konut kredisini 120 ay vade ile almak istediğinizde, bu kredinin aylık faiz oranı %1,08 olarak belirlenir. Bu durumda ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı 1.490,75 lira olur. Bu krediden alınacak olan dosya masrafı ve ekspertiz ücreti toplam olarak 1.382 lira tutarındadır.

Garanti Bankası peşinatsız konut kredisi;

Garanti Bankası, hali hazırda evi olan ancak yeni bir ev almak isteyen müşterilerine, peşinatsız konut kredisi sunar. Yeni evinizi alırken peşinat ödemek istemiyorsanız, hemen Garanti Bankasına başvuru yapabilir ve detayları öğrenebilirsiniz. Bu kredinin genel özelliklerinden aşağıdaki şekilde bahsedebiliriz;

 • Garanti Bankası peşinatsız konut kredisini hem yeni alacağınız evi hem de eski evinizi ipotek ettirerek hiç peşinat ödemeden alabilirsiniz.
 • Bu krediyi yalnızca TL cinsinden almanız mümkündür.
 • Alacağınız peşinatsız konut kredisini 240 aya kadar vadelendirme imkânınız bulunur.
 • Bu krediye esnek ödeme planı ile alabilirsiniz. Ödeme planınızı sabit ya da değişken olarak belirleme imkânınız vardır.
 • Bu kredi sayesinde satın alacağınız evin %100 değerine kadar kredi kullanabilirsiniz.
 • %100 Mortgage konut kredisi adı verilen bu krediden faydalanırken, diğer ürünlerin avantajlarından da faydalanabilir ve farklı ödeme planı seçeneklerinden size uygun olanı seçerek ödemelerinizi yapabilirsiniz.
 • Alacağınız bu krediden yeni evin ve eski evin ipotek alınması nedeniyle iki farklı ipotek bedeli alınmaktadır.
 • Bu krediyi mesken alımı amacıyla, yalnızca gerçek kişiler kullanabilir.
 • Krediyi alırken evin teminatının verilmesi yeterlidir. Banka ek olarak kefil talep etmez. Yalnızca gerekli görülen durumlarda kefil talep edilir.
 • Alacağınız kredinin faiz oranı banka tarafından kredi notunuza göre belirlenmekle birlikte en yüksek %2,25 oranında uygulanır.

Garanti peşinatsız konut kredisi örnek hesaplama tablosu nasıldır?

Garanti Bankasından Mortgaga kredilerini almanız mümkündür. Peşinatsız olarak alacağınız bu krediyi 240 aya kadar vade ile geri ödeyebilirsiniz. Bu kredinin geri ödemelerini 1 yıla kadar erteleme imkânınız da bulunur. Garanti Bankası peşinatsız kredi için örek hesaplamalar ise aşağıdaki şekilde yapılabilir;

 • Garanti Bankasından 240 ay vade ile 100.000 lira konut kredisi alırsanız, bu kredi için aylık olarak 1.442,52 lira ödersiniz. Bu kredinin aylık faiz oranı %1,39 olur. Tahsis ücreti olarak 500 lira alınır. Ekspertiz ücreti 850 lira, ipotek ücreti ise 260 liradır. Toplam kredi geri ödeme tutarı da 346.196,56 liradır.
 • Garanti Bankasından 240 ay vade ile 150.000 lira konut kredisi alırsanız, bu kredi için aylık olarak 2.163,77 lira ödersiniz. Bu kredinin aylık faiz oranı %1,39 olur. Tahsis ücreti olarak 750 lira alınır. Ekspertiz ücreti 850 lira, ipotek ücreti ise 260 liradır. Toplam kredi geri ödeme tutarı da 519.312,45 liradır.
 • Garanti Bankasından 240 ay vade ile 200.000 lira konut kredisi alırsanız, bu kredi için aylık olarak 2.885,03 lira ödersiniz. Bu kredinin aylık faiz oranı %1,39 olur. Tahsis ücreti olarak 1000 lira alınır. Ekspertiz ücreti 850 lira, ipotek ücreti ise 260 liradır. Toplam kredi geri ödeme tutarı da 692.410,47 liradır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adres: Vetro City No:130 E-5 Mevkii Beylikdüzü / İSTANBUL TEL: 0850 222 0 321 iletisim@hizlibankakredi.com - info@hizlibankakredi.com