Yapı Kredi Esnek Hesap Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Esnek Hesap Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi’nin tüketicilere sunduğu fırsatların başında esnek hesap gelmektedir. Esnek hesap; tüketicinin adına tanımlanan özel limit dahilinde kullanabileceği kredili vadesiz tasarruf hesabı olarak bilinmektedir. Esnek hesap; bilhassa hesabında yeterli miktarda nakit bulunmayan tüketicilere hitap etmektedir. Esnek hesap sayesinde tüketicilerin acil nakit ihtiyaçlarını karşılaması mümkün olmaktadır. Buna ek olarak, esnek hesap sayesinde kredi kartı ve fatura ödemelerinin otomatik olarak ödenmesi mümkündür. Bunun için otomatik fatura ödeme talimatı vermek gerekmektedir. 

Esnek hesap başvurusu oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Esnek hesap başvurusu yapmak isteyenlerin vadesiz hesaplarını esnek hesaba dönüştürmesi gerekmektedir. Bu işlem; Yapı Kredi şubeleri tarafından yapılmaktadır. Tüketicinin kendisine en yakın Yapı Kredi şubesine kimliği ve gelir belgesiyle başvurması gerekir. Ücretli çalışanların son maaş bordrosuyla başvurması mümkündür. Ancak, her tüketicinin işyerinden maaş bordrosu alması söz konusu değildir. Bu durumda olan tüketiciler, çalıştıkları şirkette imza yetkisine sahip olan kişiler tarafından imzalanmış ücret belgesini ve bu belgeyle beraber imzalayan kişiye ait olan noter tasdikli imza sirkülerini başvuru esnasında Yapı Kredi’ye sunmak zorundadırlar. Serbest meslekle uğraşan kişilerin ise son vergi levhasının fotokopisini başvuru esnasında yanında taşıması gerekmektedir. 

Esnek Hesap Nasıl Kullanılır? 

Esnek hesap; düzenli ve istenilen tutarda gelire sahip olanların vadesiz mevduat hesabına tanımlanan bir kredi limiti olarak bilinmektedir. Söz konusu tüketicilerin gerçek kişiler olması gerekmektedir. Esnek hesap; vadesiz tasarruf hesabının sahip olduğu tüm özelliklere sahiptir. Hesabında yeterli bakiye olmayan tüketiciler; daha önceden kendilerinin belirlemiş olduğu esnek hesap limiti kapsamında hesaplarını eksi bakiyeye çevirerek kredi kullanma hakkına sahip olurlar. 

Esnek hesap; tüketicilerin TL Kart sayesinde dünyanın her yerinde anında kredi kullanma olanağına sahip olmasını mümkün kılmaktadır. Tüketicinin hesabına yatırdığı paralar; borç bakiyeden düşülmektedir. Buna ek olarak, tüketicinin yalnızca kredinin kullanıldığı süre boyunca faiz ödemesi mümkün olmaktadır. 

Esnek hesaptan kullanılan kredi için ne kadar faiz ödeyeceğini öğrenmek isteyen tüketicilerin Yapı Kredi internet bankacılığını kullanması gerekmektedir. Burada bulunan hesaplama araçları sayesinde söz konusu faiz miktarının hesaplanması mümkün olmaktadır. Esnek hesapla alakalı tüm işlemlerin Yapı Kredi telefon bankacılığı başta olmak üzere internet şubesinden ve mobil şubeden 7/24 yapılması mümkün olmaktadır. Buna ek olarak, TL Kart sayesinde Türkiye’nin her yerindeki Yapı Kredi ATM’lerinden esnek hesaba erişim söz konusu olmaktadır. Ayrıca, VISA ve Maestro amblemlerinin görüldüğü her yurtdışı ATM’sinden 7/24 para çekmek mümkündür. İsteyen tüketiciler, alışverişleri sırasında esnek hesaplarına bağlı TL kartlarını kullanma şansına sahip olabilirler. 

Esnek hesap için faiz ödeme dönemleri; tüketicinin kendisi tarafından belirlenmektedir. Söz konusu dönemlerin aylık veya üç aylık olarak belirlenmesi mümkündür. Bu dönemlerde tahakkuk eden borç faiz tutarının bir sonraki borç tahakkuk dönemine kadar ödenmesi istenmektedir. 

Esnek Hesap ile Neler Yapılabilir? 

Yapı Kredi esnek hesap başvurusu nasıl yapılır diye düşünenlerin şubeye gitmesi gerektiğini yukarıda anlatmıştık. Bunun yanı sıra, esnek hesabın birçok avantajı bulunmaktadır. Söz konusu avantajlar hakkında başvuru esnasında Yapı Kredi şubelerinden bilgi almak mümkün olmaktadır. Esnek hesap; doğru kullanıldığı takdirde tüketiciler için çok faydalıdır. Acil nakit ihtiyaçlarının karşılanmasında alışveriş ve ödeme gibi durumlarda esnek hesabın kullanılması büyük bir avantaj olacaktır. Esnek hesap kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu, faiz oranları olacaktır. Bunun için vadesiz hesabında para olan tüketicilerin gerekmedikçe esnek hesap kullanmaması tavsiye edilmektedir. 

Esnek hesap sayesinde doğrudan para çekilebilir. Faturalar için otomatik fatura ödeme talimatı verilebilir. Bu sayede, esnek hesap kredi limitinden ödeme yapılabilir. Bunun yanı sıra, World Bank Kart ile alışveriş yapmaya devam edilebilir. Esnek hesap faizi; kullanılan gün ve tutar üzerinden hesaplanmaktadır. Söz konusu esnek hesap limitinden herhangi bir kullanım yapmayanların faiz ödemesi hiçbir şekilde mümkün değildir. 

Yapı Kredi esnek hesap başvurusu nasıl yapılır diye düşünenlerin Yapı Kredi şubesine gitmesi dışında birkaç alternatifi daha bulunmaktadır. Bireysel internet şubesinden veya Yapı Kredi Mobil’den esnek hesap limiti için başvuru yapmak mümkün olmaktadır. Bireysel internet şubesini kullanacak olan tüketicilerin Yapı Kredi müşterisi olması gerekmektedir. Bu sayede, müşteri numarası veya T.C kimlik numarasına ek olarak şifreyle beraber sisteme giriş yapılmaktadır. Buna ek olarak, Yapı Kredi ATM’leri sayesinde esnek hesap başvurusu yapılabilir. Ayrıca, Yapı Kredi Müşteri İletişim Merkezi üzerinden de esnek hesap başvurusu yapmak mümkün olmaktadır. 

Esnek hesap başvurusu için birtakım belgelerin Yapı Kredi’ye sunulması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu belgeler arasında tüketicinin veya kefilin nüfus cüzdanı fotokopisi başta gelmektedir. Ayrıca, yine başvuru sahibinin veya kefilin gelir belgesinin esnek hesap başvurusu sırasında sunulması zorunluluğu bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, tüketicinin son üç aya ait ikametgah belgesini veya kendi üzerine kayıtlı son üç aya ait herhangi bir fatura bilgisini sunması şartı bulunmaktadır. 

Esnek Hesap Faiz Hesaplaması 

Yapı Kredi esnek hesap faiz hesaplaması yapmak isteyenler, Yapı Kredi’nin internet sayfasına giderek hesaplama araçlarını kullanabilirler. Esnek hesap faiz hesaplamasını bir örnekle açıklayabiliriz. 17 Ağustos 2019 tarihinde esnek hesabın kullanıldığını varsayalım. Son ödeme tarihi ise 17 Eylül 2019 olsun. Tüketicinin kullandığı miktarın ise beş bin TL olduğunu düşünelim. Bu şartlar altında, tüketicinin esnek hesabına uygulanan aylık faiz oranı; %2 olarak bilinmektedir. Buna ek olarak, tüketicinin ödemesi gereken vergiler dahil faiz tutarı ise 128 TL olarak belirlenmiştir. 

Tüketicilerin esnek hesap kullanım detaylarını takip etmesi oldukça kolaydır. Esnek hesap kullanım miktarını öğrenmek isteyenlerin e-hesap talimatı özeti vermesi gerekir. Tüketicinin esnek hesap dönem borcunun oluşması durumunda tüketiciye basılı olarak hesap özetinin gönderilmesi söz konusudur. Ancak, e-hesap talimat özetinin verilmesi halinde basılı hesap özeti gönderilmeyecektir. Tüketicinin e-posta adresine ücretsiz olarak bilgilendirme yapılacaktır. E-hesap özeti sayesinde esnek hesap kullanım detaylarına ulaşmak mümkündür. Hesap özeti düzenli olarak takip edilmektedir. 

Esnek hesabın günde veya ayda ne kadar kullanılmasıyla alakalı herhangi bir sınırlama bulunmaz. Tüketicilerin bu hesabı 365 gün 24 saat kullanması mümkün olmaktadır. Tüketicinin ne kadar kullandığına bağlı olarak faiz uygulanması söz konusudur. Esnek hesap sayesinde taksitli nakit avans çekilmesi mümkün olmaktadır. Sonuç olarak, bilhassa kısa vadeli finansman desteğine ihtiyaç duyanlar için esnek hesabın oldukça elverişli olduğunu söylemek gerekir. 

Yapı kredi esnek hesap sahibi olmak için gerekli koşullar nelerdir?

Yapı Kredi esnek hesap avantajlarından faydalanmak için bazı şartları taşıyor olmanıza bakılır. Bu hesabı kullanarak acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ya da otomatik ödeme talimatı vererek faturalanızın düzenli şekilde ödenmesini sağlayabilirsiniz. Hatta SGK prim ödemelerinizi de bu eh sap aracılığı ile yapabilirsiniz. Esnek hesap sahibi olmak için gerekli koşullar şöyledir;

  • İlk olarak Yapı Kredi müşterisi olmanız gerekir. Banka müşterisi olmayan ve bankada vadesi hesabı bulunmayan kişiler esnek hesaptan faydalanamaz.
  • İkinci olarak vadesiz hesabınızı her ay kullanıyor olmanız gerekir. Hesabınızdan maaş ödemenizi almanız ya da EFT ve havale işlemelerinizi bu hesap üzerinden yapmanız gerekir. Banka, bu sayede gelir ve giderlerinizi kontrol edebilecek ve size bir esnek hesap limiti tanımlayabilecektir.
  • Diğer bir koşul da bankanın diğer ürünlerini kullanıyor olmanızdır. Yapı Kredinin kredisini ya da kredi kartını kullanıyorsanız, esnek hesabınız hemen tanımlanır.
  • Başka bir koşul ise kredi notunuzdur. Kredi notunuzun iyi olması durumunda esnek hesabınıza limit tanımlanabilir. Ayrıca diğer bankalara olan borçlarınızın aylık gelirinizi aşmamış olmasına da bakılır.

Yapı Kredi esnek hesap başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

Yapı Krediden esnek hesap sahibi olabilmek için yanınızda bazı belgeleri bulundurmanız gerekir. Bu belgeler ile banka şubelerinden başvuru yaptığınızda, hesabınız hemen açılacaktır. Bu belgeleri banka müşterisi olmayan kişiler temin etmelidir. Banka müşterisi olan kişilerin bu belgeleri temin etmesine gerek bulunmaz. Esnek hesap başvurusu için gerekli belgeler şunlardır;

  • Başvuru sahibinin ve varsa kefilin nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Ücretli çalışanlar için maaş bordrosu, serbest meslek sahipleri için vergi levhasını fotokopisi, emekliler için maaş cüzdanlarının fotokopisi ve kira gerili alanların tapu ve kira kontrat belgelerini teslime etmesi gerekir. Bu belgeler hem başvuru sahibi hem de istenmişse kefil için aylık gelirin kanıtlandığı belgelerdir.
  • Son üç ay içinde başvuru yapan kişiye ait olan ikametgâh belgesi ya da başvuru sahibinin adına düzenlenmiş olan ve son üç ay içinde gönderilmiş olan elektrik, su, doğalgaz, telefon ya da internet faturası. Eğer adres paylaşım sisteminde bulunan adresiniz güncelse, ikametgah yerine geçen bu belgelerin hiçbirini telsim etmenize gerek yoktur.

Yapı Kredi esnek hesap kullanım detaylarımı nasıl takip ederim?

Esnek hesabınız için e-hesap özeti talimatı vererek, hesabınızdaki son bir aylık işlemlerinizi detaylı şekilde takip edebilirsiniz. Talimat verdiğiniz tarihe kadar olan bütün işlemler hesap ekstrenizde yer alır. Bu sayede hesabınızdan hangi işlemlerin yapıldığını ve ne kadar faiz işlediği gibi detayları görebilirsiniz. Hesap ekstreniz, bankada kayıtlı olan e-posta adresinize gönderilecektir.

E-hesap özeti talimatı vermek için de bankanın müşteri hizmetlerini arayabilir, banka şubelerine gidebilir ya da internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Bu talimatı verdiğinizde, aynı zamanda doğayı koruma kampanyasına da katılmış olursunuz. E-hesap özeti talimatı vererek, basılı olarak gönderilen hesap ekstre ücretinden de kurtulmuş olursunuz. Çünkü basılı olarak posta yoluyla gönderilen her ekstreden 2,5 lira ücret alınır.

E-hesap özeti talimatı vermek için de Yapı Kredi internet şubesine girerek öncelikle “ayarlarım” menüsüne gelmelisiniz. Arından “bilgilerim / tanımlı gönderileriniz / ürünleriniz /krediler” adımlarını takip etmelisiniz. Limitinizin tanımlı olduğu esnek hesabı seçerek buradan da “kullanım bildirisi gönderimi” seçeneğini tıklamalısınız. Ardından gönderi güncelleme ekranı açılacaktır. Bu ekrandan mevcut e-posta adresinizi seçerek gönderim işleminizi güncelleyebilir ve e-hesap özeti talimatınızı tamamlayabilirsiniz.

Yapı Kredi esnek hesap hesaplama;

Yapı Kredi esnek hesap sahipleri, ihtiyacı olan nakit tutarı diledikleri zaman kullanma imkanına sahip olurlar. Esnek hesap, hesabınızda para olsa bile acil nakit ihtiyaçlarınızda kredi derdi ile uğraşmadan nakit avans çekebileceğiniz bir kredi hesabıdır. Bu hesaptaki limitiniz dahilinde olan tutarı dilerseniz peşin dilerseniz taksitli olarak ödeyebilirsiniz. Bu hesaptan nakit aldığınızda ne kadar ödeme yapacağınızı merak ediyorsanız, sizler için birkaç örnek hesaplama yapalım;

  • Esnek hesabınızdan bugün 15.000 lira aldığınızda ve yarın ödeme yaptığınızda faiz oranı %1,25 olur ve bu tutar için toplamda 15.015 lira ödersiniz. Yani 15.000 lira için bir günde 15 lira faiz ödemiş olursunuz.
  • Esnek hesaptan 15.000 lira olan parayı 12 ay vadeli olarak çektiğinizde ise toplamda 2.745 lira faiz ödersiniz. Aylık alınacak faiz oranı yine %1,25’tir.

Bu hesaplamalara bakıldığında esnek hesabınızı acil nakit ihtiyaçlarınız için kullanmanız ve kısa sürede ödemeniz halinde daha az faiz ödeyeceğinizi söyleyebiliriz. Esnek hesabı ticari olan müşteriler de kullanabilmektedir. Ticari müşteriler için de yine aynı aylık faiz oranı geçerli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adres: Vetro City No:130 E-5 Mevkii Beylikdüzü / İSTANBUL TEL: 0850 222 0 321 iletisim@hizlibankakredi.com - info@hizlibankakredi.com