Kamu Bankalarından Müjde! 4 Yeni Kredi Destek Paketi

Kamu Bankalarından Müjde! 4 Yeni Kredi Destek Paketi

Korona virüs ya da dünya genelinde bilinen adı COVİD-19 salgını tarafından etkilenen ülkeler, hızla normalleşme sürecine geçmeye başladı. Ülkemizde de normalleşme adımları atılmaya devam ediyor. Uzun süredir kapalı olan iş yerleri hem çalışan hem de işveren kesimlerini olumsuz etkiledi. Devlet, bu olumsuz etkilenmeyi hafifletmek ve ekonomiyi canlandırmak amacı ile 4 yeni kredi destek paketi vereceğini açıkladı. Ekonomik istikrar kalkanı paketi kapsamında daha önce orta ve az gelirli vatandaşlara 10 bin lira kredi desteği sağlanmıştı. Bu yeni kredi destek paketi ile de tüm vatandaşların tatilden konut alımına, taşıt alımından ihtiyaç kredisine kadar tüm finansal ihtiyaçları karşılanacak. İşte detaylar…

Yeni kredi destek paketi neleri içeriyor?

Kamu bankaları tarafından verilen bu kredi destek paketi ile normalleşme sürecine tam olarak geçilmesi ve sosyal hayatın canlanması hedefleniyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından verilecek olan bu krediler ile konut alımları, taşıt alımları, ihtiyaç kredisi ve tatil masrafları kredisi verilecek. Bu kredilerin isimleri ise “konut kredisi”, “taşıt kredi paketi”, “tatil kredisi destek paketi” ve “sosyal hayatı destek paketi” olarak adlandırılıyor. Kredilerin detayları ve faiz oranlarının nasıl olacağı açıklanmış olsa da bu kredilerin ne zaman verilmeye başlanacağı ve nasıl başvuru yapılacağı henüz netleşmedi. Önümüzdeki kısa bir süre içinde kredilerle ilgili detaylı bilgi açıklanacağı ve kredilerin verilmeye başlanacağı duyuruldu. Sizlere bu kredilerin özelliklerini tek tek açıklayalım;

Konut kredisi destek paketi nedir ve özellikleri nelerdir?

Konut kredisi destek paketi, kredi notuna önem verilmeden faiz oranının belirlendiği ve vatandaşların istedikleri evi alabilmesi için sağlanan oldukça uygun bir kredi paketidir. Bu kredi, büyük ve küçük şehirler için farklı fiyatlandırmalar ile verilecek. Konut kredisi destek paketi ile hayalinizdeki eve, oldukça uygun faiz oranlarında sahip olmanız hedefleniyor. Sıfır ve ikinci el konut alımları için farklı faiz oranları uygulanacak.

Sıfır olan konutlar için kredi destek paketi özellikleri;

 • Maksimum 12 aya kadar ödemesiz dönemli olarak verilecek. Bu krediyi 3 aydan 12 aya kadar ödemesiz dönemli olarak almanız sağlanacak.
 • Konut kredisi destek paketi ile alacağınız kredinin vadesi maksimum 15 yıla kadar olacak.
 • Bu kredinin aylık faiz oranı ise kredi notuna bakılmaksızın herkes için %0,64 olarak belirlenmiştir.

İkinci el olan konutlar için konut kredisi destek paketi özellikleri;

 • İkinci el konutlarda da yine maksimum 12 ay ödemesiz dönemli olarak konut kredinizi alabilirsiniz. Ödemesiz dönemini yine 3 aydan 12 aya kadar belirleyebilirsiniz.
 • Bu kredinin vade sayısı yine 15 yıl ile sınırlandırılmıştır.
 • İkinci el konutlarda yine kredi notuna bakılmaksınız herkes için belirlenmiş olan faiz oranı %0,67’dir.

Kamu bankaları aracılığı ile verilecek olan bu konut kredilerinde, büyük ve küçük şehirler için fiyat sınırlaması bulunmaktadır. Buna göre Ankara, İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerde alacağınız evler için maksimum kredi limiti 750 bin lira olarak belirlenmiştir. Küçük şehirlerde alacağınız konutlar için maksimum limit ise 500 bin liradır. Ayrıca konut kredileri, evin ekspertiz değerinin %90’ına kadar verilir. Buna göre, yalnızca %10’luk bir peşinat ile evinizi almanız mümkündür.

Taşıt kredi paketi nedir ve özellikleri nelerdir?

Koron virüs salgınından sıfır ve ikinci el araç piyasası da oldukça kötü etkilenmiş durumdadır. Özellikle sıfır araçlara talebin olmaması ve ikince el araçların da fiyatlarının oldukça yükselmesi, araba alım satım piyasasını neredeyse durdurmuş durumdadır. Bunun önüne geçmek amacıyla yine bazı adımlar atıldı ve ikince el piyasasında araç fiyatlarının biraz daha aşağıya çekilmesi sağlandı. Ayrıca yine ekonomik istikrar paketi kapmasında verilecek olan taşıt kredi paketi ile de araç alımının hızlanması sağlanacak. Kamu bankaları tarafından verilen taşıt kredi destek paketi, sıfır ve ikinci el araçlar için farklı faiz oranlarında uygulanacak.

Sıfır araçlar için verilen taşıt kredi paketi özellikleri;

 • Yerli üretim olan sıfır binek araçlar için ya da ticari araçlar için verilecek.
 • Kamu bankalarının anlaşmalı olduğu firmalardan alınacak olan sıfır binek ya da ticari araçlar için kullandırılacak.
 • Taşıt kredi paketi 60 aya kadar vade ile sunulacak.
 • Taşıt kredinizi motosikletler de dahil olmak üzere 6 ay ödemesiz dönemli olarak alabilirsiniz.
 • Taşıt kredisi faiz oranı ise %0,49 ile %0,69 arasında belirlenmiştir. Ne kadar faiz ile kredinizi alacağınız ise vadenize göre bankalar tarafından belirlenecek.

İkinci el araçlar için verilen taşıt kredi paket özellikleri;

 • İkinci el araç alacaksanız, aracınızın 7 yaşına kadar olması gerekiyor. 7 yaşından daha büyük olan araçlar için bu kredi verilmez.
 • İkinci el taşıt kredinizi binek ya da ticari olan araçlar için alabilirsiniz. Motosikletler de bu taşıtlara dahildir.
 • Kredinizi 60 aya kadar vade ile almanız mümkündür.
 • İkinci el araçlarda bu kredi 150.000 liraya kadar verilir.
 • Kredinizi yine 6 ay ödemesiz dönemli olarak almanız mümkündür.
 • İkinci el araçlar için belirlenmiş olan faiz oranı tüm tutarlar ve tüm vadeler için %0,82’dir.

Tatil kredi destek paketi nedir ve özellikleri nelerdir?

Tatil kredisi destek paketi, tatile gitmek isteyen ancak ekonomik durumu yeterli olmayan vatandaşlar için sunulan bir kredidir. Bu kredi ile insanların hem tatile gidip stres atması hem de turizm sektörünün canlandırılması hedefleniyor. Ancak bu kredi bazı şartlara göre verilecek.

Tatil destek kredi paketi şartları ve özellikleri ise şöyledir;

Tatil kredi destek paketi önceliği, maaş aldığı bankalardan başvuru yapan çalışanlara ve emeklilere verilecek. Eğer herhangi bir kamu bankasından maaş almıyorsanız ancak yine de emekliyseniz ya da çalışıyorsanız da bu krediye başvuru yapabileceksiniz.

 • Bu kredi acenteler üzerinden verilecek. Bu nedenle tatil için acentelere başvuru yapan müşteriler tarafından kredi alınabilecek.
 • Tatil kredinizi yine 6 ay ödemesiz dönemli olarak almanız mümkündür.
 • Tatil kredinizi 36 ay vade ile alabilirsiniz.
 • Kredi tutarına ve vadesine bakılmaksınız belirlenmiş olan faiz oranı %0,67’dir.
 • Tatil kredisi, 10.000 liraya kadar verilmektedir.
 • Bu kredi, kredi kartıyla ödeme yapmak isteyen kişiler için de verilecektir. Bu durumunda 3 ay ödemesiz dönemli olacak ve kalan tutar için 15 ay taksit yapılacaktır. Taksitlendirme işlemi ise peşin fiyatına yapılacak ve herhangi bir faiz alınmayacaktır.

Kamu bankalarının anlaşmalı olduğu acentelerin listesi, bankaların web sitelerinden duyurulacak. Anlaşmalı olmayan acentelere yapılan başvurular için kredi değerlendirmesi yapılmayacak.

Sosyal hayatı destek paketi nedir ve özellikleri nelerdir?

Sosyal hayatı destek kredisi ise hem vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması hem de bazı sektörlerin canlandırılması için verilen kredi türüdür. Buna göre kamu bankalarından anlaşmalı olan firmalardan yapılan beyaz eşya, mobilya, bisiklet, çeyiz gibi alışverişler için oldukça uygun koşullarda kredi verilecek. Anlaşmalı olan firmaların listesi, yine kamu bankaları tarafından web sitelerinden açıklanacak. Anlaşmalı olmayan ancak yerli üretim yapan firmalardan alınacak olan ihtiyaçlar için de yine bazı koşullar değiştirilerek bu kredi verilecek.

Sosyal hayatı destek kredi paketi özellikleri ise şöyledir;

 • Bu kredi yerli üretim yapan mobilya, elektronik, beyaz eşya, ev boya-seramik, kapı ve pencere sistemleri, ev tekstil firmaları, çeyiz ve bisiklet firmaları için verilecek.
 • Kredinizi yine 6 ay ödemesiz dönemli olarak almanız mümkün olacak.
 • Kredi vadesi maksimum 60 ay olarak belirlenmiştir.
 • Kredi tutarı minimum 3.000 lira maksimum ise 30.000 lira olarak belirlenmiştir.
 • Kredi tutarına ve vadesine bakılmaksızın belirlenmiş olan sabit faiz oranı ise %0,55’tir.

Önemli Not; devlet tarafından verilecek olan 4 yeni kredi destek paketi, 5 Haziran 2020 tarihinde verilmeye başlanacak. Kredilerle ilgili tüm detaylı bilgiler ise bankaların web sitelerinden paylaşılacak. Yapılan açıklamaya göre kredi başvurularının banka şubelerinden yapılacağı anlaşılıyor. Ancak vatandaşların bankalarda sıra olmasının ve salgının yayılmasının önlenmesini amacıyla ön başvuruların, online olarak alınması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adres: Vetro City No:130 E-5 Mevkii Beylikdüzü / İSTANBUL TEL: 0850 222 0 321 iletisim@hizlibankakredi.com - info@hizlibankakredi.com