15 Maddede Kredi Notu Yükseltme Yöntemi

15 Maddede Kredi Notu Yükseltme Yöntemi

Genel olarak kredi notunu açıklayacak olursak, bankalardan kredi ve kredi kartı almak için sağlamanız gereken ilk koşuldur diyebiliriz. Bankalar, kredi vermek için ilk olarak kredi notunuzu sorgular. Eğer kredi notunuz belirli bir seviyenin altındaysa, diğer koşulları yerine getirseniz bile krediniz onaylanmaz. Aynı şekilde kredi kartı da alamazsınız. Kredi notu, bir başka ifade ile ne kadar güvenilir olduğunuzu gösteren bir veridir. Çünkü bankalarla olan kredi ve kartı ödeme ilişkilerinize göre belirlenir ve bu da borcunuza sadık olup olmadığınız gösteren en önemli veridir. Eğer bir bankaya olan kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ve düzenli olarak ödemediyseniz kredi notunuz düşer. Bu borçları zamanında ve düzenli ödediğiniz zaman da kredi notunuz yükselir. Günümüzün ekonomik koşullarında eğer kredi notunuz düştüyse, 15 maddede kredi notu yükseltme yöntemi hakkında bilgi alarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

kredi notu yükseltme teknikleri

15 maddede kredi notu yükseltme yöntemi neleri kapsar?

Kredi notu normal şartlarda 2-3 ayda bir güncellenir. Eğer kredi notunuz çok düştüyse, bunu yükseltmek için 6 ay gibi bir süreye ihtiyacınız vardır. Aşağıdaki vereceğiniz yöntemleri uygulayarak kredi notunuzu kısa süre içinde yükseltebilir ve dilediğiniz bankadan kredi alabilirsiniz.

 • Tüm borçlarınızı zamanında ödeyin;

Kredi notunuzu kısa süre içinde yükseltmek istiyorsanız, tüm bankalara olan kredi ve kredi borçlarınızı, asgarisini de olsa zamanında ödemeye dikkat edin. Bu sayede kredi notunuzu 1100 seviyelerine getirebilirsiniz.

 • Kredi kartınızın tüm borçlarını ödeyin;

Kredi notunuzu yükseltmenin bir başka yolu da kredi kartı borçlarınızı ödemektir. Ancak bu borçların asgari olarak ödenmesi, sizin gelirinizin borcunuzu ödemeye yetmediğini gösterir. Bu da kredi notunuzun sabit kalmasını sağlar. Eğer ekstre yani dönem borcunuzun tamamını tek seferde öderseniz, kredi notunuz hemen yükselir. Çünkü size tanımlanmış olan borç riskiniz azalmış olur.

 • Kısa dönemli ve düşük miktarı kredi almaya özen gösterin;

Eğer kredi notunuz 1100 seviyelerinde ise bu not, orta riskli grupta ye aldığınızız gösterir. Bu da bazı bankaların size kredi vermesini sağlar. Eğer kredi notunuzu 1900 seviyelerine getirmek istiyorsanız, bankalardan aylık gelirinizle orantılı olarak kısa dönemli ve düşük tutarlı kredi alın. Örneğin; 1.000 lira krediyi 12 ay vadede alın. Bu sayede hem daha az kredi faizi ödersiniz hem de kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Tabi aldığınız bu krediyi düzenli ödemeye dikkat edin.

 • Düşük limiti kredi kartı edinin;

Eğer hiçbir bankayla çalışmıyorsanız ya da hiçbir bankacılık ürününü kullanmıyorsanız, herhangi bir bankadan düşük miktarlı kredi kartı alın. Bu kredi kartınızdan ayda 50 lira da olsa bir miktar harcama yapın ve bu harcamayı düzenli şekilde ödeyin. Bu sayede kredi notunuzu hemen yükseltebilirsiniz.

 • Kredi kartı limitlerinizi çok yüksek tutmayın;

Kredi kartı limitlerinizin yüksek olması, kredi notunuzu etkilemez. Ne kadar yüksek limitli kartınız olursa olsun kredi notunuz bundan etkilenmez. Önemli olan çok kredi kartınızın olması değil, kredi kartı borçlarınızın zamanında ödenmesidir. Eğer çok kredi kartınız olursa çok harcama yaparsınız ve bir süre sonra borçlarınızı ödemekte sıkıntıya düşersiniz. Bu durum, kredi notunuzu oldukça kötü etkiler.

 • Düzenli otomatik ödeme talimatı verin;

Kredi notunuzu yükseltmek için bir bankadan kredi ve kredi kartı ödemelerinizin olması yeterli değildir. Herhangi bir bankaya hesap açtırarak düzenli şekilde ödenecek olan otomatik ödeme talimatı vermelisiniz. Bu talimat kredi ve kredi kartı ödemesinden farklı olmalıdır. Elektrik, su, telefon, doğalgaz gibi ödemeleriniz için talimatlarınızı hesabınıza bağlarsınız ve bunların hesabınızdan düzenli şekilde ödenmesini sağlarsınız, aylık sabit geliriniz olduğunu gösterir ve bu durumda kredi notunuz yükselir.

 • Vadesiz hesabınızı düzenli olarak kullanın;

Kredi notunuza olumlu etkisi olacak bir başka yöntem de vadesiz hesabınıza para giriş çıkışını sağlamanızdır. Eğer işiniz gereği ya da başka bir nedenle para transferi yapacaksanız, bunu vadesiz hesaplarınızdan yapmalısınız. Vadesi hesabınıza ne kadar çok para giriş çıkışı için kullanırsanız, kredi notunuzu o kadar çok yükseltebilirsiniz.

 • Kredi başvurusu yapmadan önce vadesiz hesabınızda toplu paranız olsun;

Bankalar, kredi notunuz düşük olsa bile eğer kendi ürünlerini kullanıyorsanız ve vadesiz hesaplarınızda toplu para tutuyorsanız, size kredi vermek isteyecektir. Çünkü toplu paranızın bir hesapta bulunması o parayı kullanmadığınız ve geliriniz olduğunu gösterir. Aynı zamanda bankaların vadesiz hesaplarında bulunan toplu para, onların bu parayı işletmesine ve değerlendirmesine de faydalı olacağı için size artı puan kazandıracaktır.

 • Aynı anda birden fazla kredi başvurusu yapmayın;

Bankalar, kredi başvurusu için birden fazla seçenek sunarlar. Bir bankanın müşterisi olun ya da olmayın bankaların web sitelerindeki başvuru formunu ya da SMS bankacılıklarını kullanarak oturduğunuz yerden kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak aynı anda birden fazla bankaya başvuru yaparsanız, bu durum kredi notunuzu kötü etkiler. Çünkü bir bankadan olumsuz yanıt almanız diğer bankadan da oluşuz yanıt almanızı tetikler. Bunun sonucunda her bankadan olumsuz yanıt alırsanız bankaların gözünde güvenilmez olursunuz. Ayrıca kredi notunuzu da her yaptığınız kredi başvurusunda biraz daha azalacaktır.

 • Kredi sıklığınıza dikkat edin;

Eğer bir yıl içinde bir krediyi kapatıp yeniden kredi alıyorsanız, bu durumda da kredi notunuzun kötü etkilenir. Bu nedenle bankalardan çok sık kredi kullanamamaya özne gösterin. Çok kredi kullanmak sanılan aksine kredi notunu olumlu değil olumsuz etkiler.

 • Bankalarda vadeli hesap açtırın;

Kredi notunuzu yükseltmenin bir başka yolu da bankalardan vadeli hesap açtırmanızdır. Bir bankaya düşük miktarlı da olsa vadeli hesap açtırın ve bu hesaba her ay düzenli olarak para aktarımı yapın. Bu sayede hem faiz gelirinizin olduğunu kanıtlayabilir hem de aylık düzenli gelir elde ettiğinizi gösterebilirsiniz.

 • Bireysel emeklilik yaptırın;

Bireysel emeklilik, birikim yapabileceğiniz aynı zamanda 56 yaşına geldiğinizde emekli maaşını alabileceğiniz bir tasarruf fonudur. Bu yatırım aracını kullanarak aylık her ay düzenli ödeme yapmanız gerekir. Ayda 150 liradan başlayan bu ödemeleri de kredi notunuzun yükselmesini sağlar. Bireysel emeklilik bankaların en çok önem verdikleri ürünleridir. Herhangi bir bankadan düzenli olarak ödenmek kaydıyla BES alırsanız, bu durumda kredi notunuz yükselir ve o bankadan kredi ya da kredi kartı almanız kolaylaşır.

 • Vergi borçlarınızı zamanında ödeyin;

Eğer maaşlı olarak çalışmıyorsanız ya da ticari müşteriyseniz, vergi borçlarınızı ödemeniz de kredi notunuzu olumlu etkiler. Vergi borçlanırız varsa, hiçbir bankadan kredi alamazsınız. Vergi borçlarınızı düzenli ödüyorsanız, Findex risk raporunda bulunan riskiniz azalacak ve bankalardan kredi almanız kolaylaşacaktır.

 • Trafik cezalarınız zamanında ödeyin;

Trafik cezası, öğrenim kredisi gibi borçlar da kredi notunuzu etkiler. Bu borçlar nedeniyle icralık ya da avukatlık olmanız durumunda, siciliniz kötü etkilenir. Sicilinizin kötü etkilenmesi ise kredi notunuzu oldukça kötü etkiler. Bu borçları zamanında ödemiş olmanız ise kredi notunuzun olumlu etkilenmesini sağlar.

 • Bankalardan yatırım fonları alın;

Yatırım yapmanız, her banka için sizin gelir elde ettiğinizi, hatta aldığınız gelirin bir kısmını ayırabilecek kadar çok geliriniz olduğunu gösterir. Bir bankadan borsa gibi yatırımlar yaparsanız ya da kısa vadeli yatırım fonları alırsanız, bu durumda o banka size güvenecektir. Bu yatırımları en az 3-4 ay yapmanız ve düzenli şekilde yapmanız önemlidir. Bu sayede hem kredi notunuz artar hem de yatırım yaptığınız bankadan kredi almanız çok daha kolaylaşır.

Kredi notu ne zaman yükselir?

Kredi notunuzu yükseltmek için yukarıda saydığımız 15 yöntemi deneyebilirsiniz. Bu yöntemler sayesinde, notunuzu yükseltmeye başlarsınız ve kısa süre içinde kredi skorunuzun artmaya başladığını görebilirsiniz. Kredi notunuz normal şartlarda 2-3 ay arasında güncellenir. Kredi ve kredi kartınızdaki gecikmeli ödemeler hemen kredi notunuzu etkilerken, bu gecikmeler nedeniyle düşen kredi notunuzu yükseltmeniz zaman alır. Bu nedenle kredi notunuzu yüksek tutmanızda fayda vardır. Yükselmiş olan kredi notunuzu aynı seviyede tutmak için de yukarıdaki yöntemleri uygulamanız gerekir.

Kredi notunuzda yanlış görünen bir gecikme varsa ya da kapattığınız bir gecikme halen gecikme durumunda görünüyorsa, bu durumda risk raporunuzu almanız ve itiraz etmeniz gerekir. Risk raporunuzu e-devlet aracılığı ile ayda bir kez ücretsiz olarak alabilirsiniz. Bunun dışında Findex ya da bankalar aracılığı ile de risk raporunuzu alabilirsiniz. Risk raporunuzda görünen hatalı ödemelerin güncellenmesi için başvurularınızı da Kredi Kayıt Bürosuna yapmanız gerekir. Başvurunuz hemen incelemeye alınır ve bankalardan hatalı olan ödemeler ile ilgili güncel bilgiler istenir. Bu güncellemeler iki gün içinde yapılır. Kredi skorunuz yükselir. Kredi notunuzun yükselmesi işleminde daha hızlı sonuç alabilmek için mutlak risk raporunuzu da kontrol etmeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adres: Vetro City No:130 E-5 Mevkii Beylikdüzü / İSTANBUL TEL: 0850 222 0 321 iletisim@hizlibankakredi.com - info@hizlibankakredi.com