Banka Kırmızı Kalem Sorgulama

Banka Kırmızı Kalem Sorgulama

BKırmızı kalem, bazı kişiler bankalardan kredi kartı ya da kredi alamazlar. Bunun sebebi kırmızı kalem yemektir. Kredi kartı ve kredi borcunuzu üst üste 3 ay boyunca ya da daha fazla ödemediğinizde yasal takibe girer ve daha sonrasında kırmızı kalem yersiniz.Kredi çekmek ya da kredi kartı çıkarmak istiyorsanız, borçlarınızı 3 aydan önce ödemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Yani kısaca kırmızı kalem demek, kara listeye alınmanız anlamına gelmektedir. Eğer kara listeye alınıp alınmadığınız bilmiyorsanız banka kırmızı kalem sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Banka Kırmızı Kalem Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankalarla çalıştığınızda borçlarınızı zamanında ve düzenli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Eğer gününde ödeme yapmıyorsanız, banka siciliniz bozulmaya başlar. Ödemeleriniz ve tüm banka kullanımlarınız Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınmaktadır. Bu sebeple tüm bankalar kırmızı kalem yediğinizi göreceklerdir. Ayrıca bu durumdan kurtulmak uzun zamanınızı alacaktır. Bu süreçte hiçbir banka size kredi ya da kredi kartı vermeyecektir.

Listede olduğunuzu öğrenmenin birçok yolu mevcuttur.Banka kırmızı kalem sorgulama yapamıyorsanız herhangi bir bankaya başvuru yaparak, kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Başvurunuz ön onaya bile düşmeden direk ret cevabı alırsınız. Yine size en yakın bankaya giderek de kırmızı kalem yiyip yemediğinizi öğrenebilirsiniz.

Diğer bir banka kırmızı kalem sorgulama yöntemi ise Findeks sistemidir. Herhangi bir kredi kartı kullanıyorsanız findeks üzerinden 8 TL gibi bir ücret ödeyerek bankalarla olan 5 yıllık geçmişinizi öğrenebilirsiniz.Aynı zamanda bu sistem üzerinden kredi notunuzu öğrenebilme şansınızda bulunmaktadır.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listede ya da kırmızı kalem yediğinizi öğrenmelisiniz. Bunun için,banka kırmızı kalem sorgulamayaptıktan sonra, kırmızı kalem yemenizi sağlayan tüm borçlarınızı ödemeniz gerekmektedir. Geçmişten kalan borçlarınız varsa bunları da sıfırlamanız gerekiyor. Bu borçlar kapanmadığı sürece bankaların sürekli takip ettiği kişi haline gelirsiniz. Borçlarınız avukata düştüyse, onlarla görüşerek borçlarınızı ödeme yoluna gitmelisiniz. Yine de kara listeden kurtulamıyorsanız; bazı bankalar kara listede olan kişilere de kredi vermektedir.

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar Hangi Şartları İster?

Kara listeye girdiğiniz bankaya olan borçlarınızı kapatmanız gerekmektedir. Bunun üzerinden 5 yıl zaman geçtiğinde siciliniz yenilenir. Sicilinizi bu süreden önce düzelmesini istiyorsanız bankalara belirli evraklar sunabilirsiniz. Bu sayede banka sizin yeni gelirinizi inceleyecek ve kredi çekmenize faydası olacaktır.Bu belgeler;

  • Gelir bilgisi yani Maaş bordrosu
  • Kefil: Banka sizden kefil isteyebilir. Bu sebeple en başından kendinize bir kefil bulabilirsiniz.
  • Ek teminatlar (Banka isterse)
  • Maximum 100.000 TL başvuru

Bu genel şartlar dahilinde, önceki borçlarınızı kapatarak kırmızı kalem yemekten kurtulabilir ve bankaların size bakış açısını değiştirebilirsiniz. Fakat bu durum kara listede olduğunuz süre yüzünden değişiklik gösterebilir. Genel anlamda bankaların tümü geliriniz olduğu için kredi verebilirler. Kara listeye tam olarak ne zaman girdiğinizi ve ne sebeplerden girdiğinizi öğrenmenizde fayda vardır.

Kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar hangileridir?

Kırmızı kalem, yukarıda da detaylı olarak bahsettiğimiz gibi kredi sicillinin bozulması anlamına gelir. Bankalardan kredi siciliniz bozulduğunda kredi alabilmek için 5 yıl beklemeniz gerekir. Ancak yukarıda saydığımız şartları yerine getiren kişiler, 5 yılın dolmasını beklemeden bazı bankalardan kredi alabilirler. Bu durum, sicil affı ile sağlanmıştır. Sicil affı yasası ile devlet, bankalara kredi sicili bozuk olan kişilere kredi verme imkânı tanımıştır. Kırmızı kelem yiyenlere kredi veren bankalar ve kredi özellikleri hakkında detaylı bilgi verelim;

Aktif Bank kırmızı kalem yiyenlere kredi;

Aktif Bank kredi siciline ya da kredi notuna önem vermeden kredi sağlayan bir bankadır. Bu bankadan 2.000 liradan 40.000 liraya kadar olan nakit ihtiyaçlarınız için kredi almanız mümkündür. Bu bankanın kredi faiz oranları diğer bankalara göre biraz daha yüksektir ancak kredi verme koşulları oldukça kolaydır. Aktif Bank aracılığı ile %1,89 faiz oranıyla, kefilsiz ya da belgesiz kredi alabilmek için yapmanız gereken https://www.aktifbank.com.tr/tr/bireysel/n-kolay-krediler/internetten-aninda-kredi adresini ziyaret ederek başvurunuzu yapmaktır. Aylık geliriniz varsa ve sigortanız ödeniyorsa, krediniz hemen onaylanır ve anında hesabınıza aktarılır.

Finansbank kırmızı kalem yiyenlere kredi;

Finansbank, kırmızı kalem yemiş olan kişilere bile bu borçların kapanması ve kredi notunun 900 seviyelerine gelmesi durumunda kredi sağlayan bir bankadır. Daha önce kırmızı kalem yemiş olan kişilerin bu bankadan kredi alırken başvurularını, banka şubelerinden yapmaları gerekir. Eğer kredi notunuz kırmızı kalem nedeniyle 1000 seviyesinin altıdan ise kredi başvurularınızı internet ortamından yapmamalısınız, çünkü olumlu sonuç alamazsınız. Ancak bankaya başvuru yaparken kefil ya da ipotek teminatları sunmanız halinde, 65.000 liraya kadar kredi almanız mümkündür.

Finansbank kırmızı kalem yiyenlere %0,99’dan başlayan hoş geldin faizinde ve 60 aya kadar vade imkânıyla sunmaktadır. Bu bankadan 1.000 liradan 65.000 liraya kadar ve 3 ay ertelemeli olarak kredi alabilirsiniz. Alacağınız krediden hayat sigortası ve dosya masrafı alınır. Alacağınız kredi tutarı ve kredi faiz oranı, banka tarafından belirlenir. Bu bankaya ipotek olarak ev ya da iş yeri teminatı verebilirsiniz. İpotek teminatı vermeniz halinde, 65.000 liradan daha yüksek tutarda kredi alabilirsiniz. Alacağınız kredinin tutarı, verdiğiniz ipotek değerini %80’ine kadar olacaktır.

CEPTETEB kırmızı kalem yiyenlere kredi;

Her bankada olduğu gibi CEPTETEB tarafından da kredi notuna önem verilir. Ancak kredi notunuz geçmişte kırmızı kalem yemenizden dolayı düşükse bile, bu bankadan kredi alabilirsiniz. Bu bankadan kredi alabilmek için yalnızca aylık sabit gelirinizin olması, kredi notunuzun 1100’ün altında olmaması ve son üç aylık sigorta primlerinizin ödenmiş olması şatlarına bakılır. Daha önce siciliz bozuk olsa bile bu şartları taşıyorsanız, hemen online kanallardan başvuru yaparak kredinizi alabilirsiniz. Üstelik kredi verilirken hiçbir belge ya da kefil gibi teminatlar istenmez. Bankanın tek istediği, kredilerinin taksitlerini zamanında ödemenizdir. CEPTETEB aracılığı ile 1.000 liradan 50.000 liraya kadar kredi almanız mümkündür. Kredinizin vadelerini 3 aydan başlayarak 60 aya kadar belirleyebilirsiniz. Bu krediyi isterseniz 3 ay ertelemeli olarak da alabilirsiniz. Alacağınız kredinin faiz oranı kredi notunuza göre belirlenir. Daha önce kırmızı kalem yediyseniz, kredi faiz oranınız yüksek olacaktır. Bu banka tarafından uygulanan en düşük faiz oranı %0,89 iken en yüksek faiz oranı da %1,34’tür.

Enpara.com kırmızı kalem yiyenlere kredi;

Kırmızı kalem yiyenlerin yani sicili bozulmuş olanları kredi alabileceği bir başka banka da enpara.com’dur. Bu banka şubesiz bankacılık hizmeti verdiği için online olarak başvuru yaparak krediniz hemen alabilirsiniz. Ancak diğer bankalarda olduğu gibi bu bankadan da kredi alabilmek için sicilinizi bozmuş olan borcu kapatmış olmanız gerekir. Kredi notunuz kötü olsa bile son altı ay içinde diğer bankalara olan kredi ve kredi borçlarınızı düzenli şekilde ödediyseniz, aylık sabit geliriniz varsa ya da enpara.com üzerinde birikim hesabınız varsa hemen kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Sicili bozuk olanların bu bankadan 60 ay vadeye ve 60.000 liraya kadar kredi alma imkânı bulunur. Bu kredinin en önemli özelliği ise dosya masrafı yani tahsisi ücreti alınmasıdır. Diğer pek çok bankada aylık kredi faiz oranı kredi notunuza göre belirlenirken enpara.com kredilerinde kredi notunuza bakılmaz. Kredinizin faiz oranı kredi vadesine göre değişir. Buna göre kredinizi %0,95’ten başlayan %1,15’e kadar olan avantajlı faiz oranlarında kullanma imkânı elde edersiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adres: Vetro City No:130 E-5 Mevkii Beylikdüzü / İSTANBUL TEL: 0850 222 0 321 iletisim@hizlibankakredi.com - info@hizlibankakredi.com